UNICEF: Gazze’de 7 Ekim’den bu yana 20 bin bebek ‘savaş cehenneminde’ dünyaya geldi

0

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Gazze Şeridi’ni “çocuk olmak için dünyadaki en tehlikeli yer” olarak adlandırıyor ve şehirde yaşayan çocukların hayat kurtarıcı desteğe ihtiyacı olduğunu söylüyor.

REKLAM

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), savaşın başladığı 7 Ekim’den bu yana Gazze’de İsrail saldırısı altında yaklaşık 20.000 çocuğun doğduğunu bildirdi.

UNICEF sözcüsü Tess Ingram, Umman’da Cenevre’deki BM genel merkezinde toplanan gazetecilere yaptığı açıklamada, İsrail saldırılarıyla yerle bir edilen kentte savaşın başlangıcından bu yana 20 bine yakın çocuğun doğduğunu söyledi.

Ingram, “Bu, her 10 dakikada bir bu korkunç savaşın içinde bir çocuğun doğduğu anlamına geliyor” dedi ve şöyle devam etti: “Anne olmak kutlanacak bir zaman olmalı ama Gazze’de bu, bir çocuğun daha cehenneme gönderilmesi anlamına geliyor. Bazı anneler kan kaybından ölürken, yeni doğanlar ölürler.” “Onların acı çektiğini görmek hiçbirimizin gece uykusuz kalmasına gerek yok” sözleriyle anne ve çocukların durumuna dikkat çekti.

Gazze Şeridi’ni ziyaret ettiğini iddia eden Ingram, Filistinli kadınlarla yaşadığı “yürek burkan” karşılaşmaları anlattı ve kadınların “kaosun ortasında kaldıklarını” söyledi.

“İnanılmaz zorluklar”

Meşal isimli Filistinli bir kadınla tanıştığını iddia eden Ingram, şunları söyledi: “Evleri bombalandı ve kocası birkaç gün enkaz altında kaldı. Kendisi o sırada hamileydi ancak bebeği artık hareket etmiyordu. (Tanıştığımızda) Aradan bir ay geçti ve o da bebeğinin öldüğünü ancak kendisinin hala tedavi görmeyi beklediğini söyledi.” dedi ve ekledi:

“Meşal bana bu kabusta bir çocuğun doğmamasının daha iyi olduğunu söyledi.”

Ingram ayrıca, son sekiz hafta içinde ölen altı kadına acil sezaryen yaptığını söyleyen Vebda adlı bir hemşirenin hikayesini de anlattı.

“Filistinli anneler doğum öncesinde, sırasında ve sonrasında yeterli tıbbi bakıma, beslenmeye ve korumaya erişim konusunda hayal edilemeyecek zorluklarla karşı karşıya kalıyor.” UNICEF sözcüsü, “Gazze’deki hamile kadınların ve yeni doğan bebeklerin durumu inanılmazdır ve yoğun ve acil eylem gerektirmektedir” dedi. dedi.

Gazze’de bebek ölüm oranının şu anda bilinmediğini belirten Ingram, “Ancak artık çocukların bomba ve kurşunların yanı sıra insani kriz nedeniyle de öldüğünü söyleyebiliriz.” dedi.

“Anneler ve çocukların acil insani ateşkese ihtiyacı var”

Gazze’nin Refah ilçesinde Mısır sınırına yakın bir hastanede hamile kadınlara hizmet vermeye çalıştıklarını söyleyen Ingram, şöyle konuştu:

“Kalabalık koşullar ve sınırlı kaynaklarla mücadele eden personel, anneleri sezaryen sonrası üç saat içinde taburcu etmek zorunda kalıyor. Ayrıca bu koşullar anneleri düşük, ölü doğum, erken doğum, anne ölümü ve duygusal travma gibi risklerle karşı karşıya bırakıyor.” Çocuklar insanlık dışı koşullarda ve derme çatma barınaklarda yaşıyor. Yetersiz besleniyorlar ve temiz suya erişimleri yok. Bu, iki yaşın altındaki yaklaşık 135.000 çocuğu ciddi yetersiz beslenme riskiyle karşı karşıya bırakıyor. İnsanlık, normalliğin bu şekilde bozulmasına izin veremez.” “Anneler ve yeni doğan bebeklerin acil insani ateşkese ihtiyacı var.”

UNICEF, yaptığı açıklamalarda Gazze Şeridi’ni “çocuk için dünyada en tehlikeli yer” olarak adlandırıyor ve şehirde yaşayan çocukların hayat kurtarıcı desteğe ihtiyacı olduğunu söylüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu