Sigarada dudak tiryakilerine kötü haber: İçinize çekmeseniz bile yakmanız yetiyor

0

Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği (TROD) tarafından iki yılda bir düzenlenen ve bilimsel gelişmelerin tartışıldığı 15. Ulusal Radyasyon Onkolojisi Kongresi (UROK), 6-10 Aralık tarihleri ​​arasında Antalya Kemer’de gerçekleştirildi. Kongrede, alanında uzman 154 yerli ve yabancı bilim insanı bilgi ve deneyimlerini paylaşırken, toplam 13 uluslararası konuşmacı da yer aldı ve alanlarında söz sahibi oldu. Kanser ve tedavi yöntemlerinin geniş anlamda ele alındığı kongreye başkanlık eden Prof. Dr. Gökhan Özyiğit, kanseri bir kitle imha silahı olarak nitelendirdi.

“Tüm tütün ürünleri, ayrım yapılmaksızın kanserin bir numaralı nedenidir.”

Tüm kanser türlerinde en önemli faktörün tütün ürünleri olduğunu vurgulayan Özyiğit, şöyle konuştu: “Tütün içeren nargile, pipo ve e-sigara hiçbir ayrım yapılmaksızın aynı bölgede birinci derece kanserojen olduğu kanıtlanmış maddelerdir. Bunlardan uzak durmak son derece önemli” dedi.

“Ağız ve dudak çevresinde kansere neden olabilir.”

Dudak içimi ile ilgili görüşlerini paylaşan Özyiğit, şunları söyledi: “Dudak içimi farklı bir kavram ama sonuçta dudak çevresi kanserinin en önemli etkilerinden biri de tütün ürünleridir. Dumanı ciğerlerinize çekmenize gerek yok; ağız boşluğunda dahi olsa buna benzer binlerce kanserojen etki ortaya çıkabilmektedir. “Bu etkiler yüksek sıcaklıklarda ortaya çıkıyor ve tütün yakıldığında alkol dahil bazı katkı maddeleri açığa çıkıyor ve akciğer kanseri olmasa bile ağız ve dudak çevresinde kansere neden olabiliyor.”

“Kanser tedavilerinde başarı açısından Avrupa ve ABD’ye yakınız.”

Özyiğit, Türkiye’nin insan altyapısı ve sağlık sisteminin kanser tedavisinde gelişmiş ülkelere yakın olduğunu vurguladı ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülkemizde kanser tedavisinde erişilemeyen ilaçlar var ama radyasyon onkolojisinde erişilemeyen tek teknoloji var, proton tedavisi. Ama onun dışında tüm teknolojiler mevcut. Bunu kullanacak birinci sınıf ekiplerimiz var ve kullanıyorlar. Kanser tedavilerindeki başarıya baktığımızda ülkemizdeki başarının Avrupa ve ABD’ye yakın olduğunu görüyoruz. Bu bakımdan halkımızın gerçekten güçlü bir sağlık sistemimiz olduğuna güvenmesini istiyoruz.”

KETEM’in önemi

Kanser türlerinin erken teşhis, teşhis ve tedavisinin çok önemli olduğunun altını çizerek sözlerini bitiren Özyiğit, vatandaşları Sağlık Bakanlığı Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM) ücretsiz olarak sunulan bu hizmetten yararlanmaya davet etti. .

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş