Grip belirtileri ve tedavisi – Sağlık Haberleri

0

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Ahmet Eyibilen, halk arasında ‘grip’ olarak bilinen ve son günlerde acil servis ve polikliniklerde yoğunluk yaratan ‘grip’ hastalığına karşı uyarıda bulunarak, tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi. Doç.

Grip, hastalığa neden olan canlı virüsleri taşıyan damlacıkların çevreye yayılmasıyla öksürük ve hapşırık yoluyla bulaşır. Hastalığın belirtileri aniden başlayıp uzun süre devam edebilir.

Özellikle akciğerlerde komplikasyonlar meydana gelebilir. Hastada ateş, baş ağrısı, yorgunluk hissi, kuru öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı vb. şikayetler görülür. Antibiyotiklerin başlangıçta gribi tedavi etmediğini bilmeliyiz.

Uygulanan ilaçlar hastalığın daha konforlu hale getirilmesine yöneliktir. En iyi tedavi dinlenme, sağlıklı beslenme ve semptomları iyileştirecek ilaçlardır. İnfluenza için antiviral tedaviye başlama kararı doktorunuz tarafından verilmelidir. Grip her hastada aynı şiddette ortaya çıkmayabilir. Bu nedenle hastalığın şiddetli, orta veya hafif olarak derecelendirilmesi ve tedavi yönteminin buna göre izlenmesi gerekmektedir. Grip belirtileriniz varsa en kısa sürede doktora başvurabilirsiniz” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking