Yunanistan Başbakanı Miçotakis’ten iade-i ziyaret açıklaması: Mayısta Ankara’dayım

0

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, “Türk yönetiminde gerilimin aşılması konusunda samimi bir istek var” dedi.

REKLAM

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Mayıs ayında Ankara’ya dönüş ziyareti yapmayı planladığını söyledi.

Miçotakis, “Türk tarafında Yunanistan ile gerginliğin ortadan kaldırılması yönünde samimi bir istek bulunduğunu” belirterek, bu durumu memnuniyetle karşıladı.

Mitsotakis, Skai TV’ye verdiği röportajda, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Aralık 2023’teki Atina ziyaretine atıfta bulunarak, “Mevcut programa göre, Erdoğan’ın ziyaretine yanıt vermek üzere Mayıs ayında Ankara’da olacağım.” dedi.

Miçotakis, şunları söyledi: “Türk liderliğinde gerilimlerin aşılması konusunda samimi bir istek var. Türk liderliğinin de farklılıklarımızı aşmamız ve en azından gerilimlerden kaçınmamız konusunda samimi bir isteği olduğunu düşünüyorum. Bizler açısından büyük bir dikenden bahsediyoruz. Münhasır Ekonomik Bölge’nin sınırlandırılması, ancak bunu çözemesek bile medeni bir şekilde anlaşamama konusunda anlaşabiliriz” dedi.

Öte yandan Yunanistan Başbakanı, Ankara’ya karşı “önlem aldıklarını” ima ederek, “Bu, caydırıcılık yeteneğimizi geliştirmeyeceğimiz anlamına gelmiyor.”

NATO üyesi Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkiler

Her ikisi de NATO üyesi olan Yunanistan ve Türkiye, kıta sahanlıklarının nerede başlayıp bittiği, enerji kaynakları, Ege Denizi üzerindeki uçuşlar ve etnik açıdan bölünmüş Kıbrıs adasına yönelik politikalar gibi konularda uzun süredir fikir ayrılığı yaşıyor.

Ancak son yıllarda, özellikle Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden sonra, iki ülke buzları kırmak ve ilişkilerini geliştirmek için yüksek profilli önlemler aldı.

Erdoğan’ın üç ay önce Yunanistan’a yaptığı ziyarette iki ülke, ticaret alışverişlerini artırma, iletişim kanallarını açık tutma, gerilimi azaltmak için güven artırıcı askeri önlemler alma ve başta Ege Denizi olmak üzere iki ülkeyi bölen konular üzerinde çalışma konusunda mutabakata vardı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş