UNRWA: İsrail tarafından hedef alınmamıza rağmen Doğu Kudüs’te kalmaya devam edeceğiz – Son Dakika Dünya Haberleri

0

UNRWA Sözcüsü FowlerAA muhabirine, Tel Aviv yönetiminin, 7 Ekim 2023'te Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarının başlamasıyla eş zamanlı olarak UNRWA'ya yönelik başlattığı karalama kampanyası, Gazze ve Batı Şeria'daki UNRWA tesisleri ve çalışanlarına yönelik saldırılar ve ayrıca UNRWA'nın Gazze Şeridi'ndeki saldırıları ile ilgili açıklamalarda bulundu. UNRWA'ya karşı hazırlanan yasa tasarısı İsrail Parlamentosu'nda bulundu.

Tel Aviv yönetimi, Gazze'de 12.000 çalışanı bulunan UNRWA'nın bazı çalışanlarının “7 Ekim saldırılarına katıldıkları” gerekçesiyle işten çıkarılması gerektiğini söylerken, kuruluş işgal altındaki Batı Şeria, Doğu Kudüs ve Filistinli mültecilere destek veriyor. Lübnan ve Ürdün'de İsrail'in hedeflediği son adım 30 Mayıs'tı.

OFİSLERİNİ BOŞALTMALARI İSTEDİLER

İsrail Arazi OtoritesiUNRWA'ya 30 Mayıs'ta gönderilen mektupta, “kira şartlarını ihlal ettikleri” iddiasıyla UNRWA'nın İsrail işgali altındaki Doğu Kudüs'teki ofislerini 30 gün içinde boşaltması talep edilmişti.

Tel Aviv, söz konusu kararın fanatik Yahudiler tarafından 7 Mayıs'ta İsrail'e bağlı Kudüs'ün belediye başkan yardımcısının kararı üzerine alındığını iddia etti. Aryeh Yitzhak Re Kendisi bunu, Doğu Kudüs'ün Şeyh Cerrah bölgesindeki UNRWA genel merkezinin öncülük ettiği ve merkezin kapatılması çağrısında bulunan gösteriden sonra aldı.

İsrail'in kararından önce UNRWA genel merkezi çevresinde çıkan yangın uluslararası tepkilere yol açmıştı.

Bağımsız İnceleme Paneli, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres22 Nisan'da tamamladığı raporunda, İsrail'in UNRWA personeline yönelik iddialarına ilişkin henüz delil sunmadığını belirtti.

“HİÇ BİR YERE GİTMEYECEĞİZ”

UNRWA sözcüsü Fowler, İsrail'in dayatma ve saldırılarına dikkat çekerek, 30 günlük süre kararını medyadan öğrendiğini söyledi. Fowler, “Bu, uluslararası diplomasinin ve BM kurumlarına gösterilen saygının hak etmediği bir üsluptur. 30 günlük süreden haberdar olduk ancak resmi olarak bize iletilmedi.” dedi.

İşgal altındaki Doğu Kudüs'ün Şeyh Jarrah bölgesindeki UNRWA genel merkezinin boşaltılmasının gerekçelerine ilişkin konuşan Fowler, şunları söyledi: “UNRWA'nın bu merkezde ve Doğu Kudüs'teki diğer merkezdeki varlığı 1950'li yıllara dayanıyor. Bizim açımızdan hukuki durum değişmedi. Uluslararası hukuka göre burada işgal altındaki topraklarda görev yapıyoruz.” dedi.

İSRAİL SALDIRILARI

Fowler, UNRWA'nın İsrail'in kararına karşı çıkıp çıkmayacağı sorulduğunda şu yanıtı verdi: “UNRWA İsrail adalet sisteminin bir parçası değil” Diyerek cevap verdi. Ayrıca Birleşmiş Milletler kuruluşlarının diplomatik ayrıcalıklara sahip olduğunu vurguladı.

Aşırı sağcı İsraillilerin UNRWA'nın Şeyh Cerrah ilçesindeki genel merkezine yönelik saldırılarına dikkat çeken Fowler, şunları söyledi: “Tükürdüler, çocuklar arabalarımıza taş attılar, karargahı yakmaya çalıştılar” dedi. Fowler, Kudüs belediye başkan yardımcısının UNRWA eğitim tesislerine saldırmakla tehdit ettiğini hatırlattı “Amacın bizi buradan çıkarmak olduğunu görüyoruz.” dedi.

UNRWA, BATI Şeria'da da Hedef

Fowler, İsrail'in Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te UNRWA'ya yönelik saldırılarına ilişkin, “Çalışanlarımız artık işlerini yapmak için özgürce seyahat edemiyor” dedi. UNRWA'nın dokunulmazlıklarını ve ayrıcalıklarını kaldıran yasa tasarısının Knesset tarafından onaylandığını da hatırlattı.

Fowler, UNRWA'nın Filistinli mültecilere yardım etmeye devam ettiğini ve bu görevin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından verildiğini söyledi. “Biz kendi tercihimizle değil, uluslararası toplumun yıllardır devam eden (Filistin) mülteci krizine siyasi çözüm bulamaması nedeniyle buradayız.” dedi. UNRWA yaklaşık 5,6 milyon Filistinli mülteciye hizmet veriyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu