Trump: Yeniden seçilirsem ‘ilk gün hariç’ diktatör olmayacağım

0

Trump, göreve gelir gelmez başkanlık yetkilerini ülkesinin Meksika ile olan sınırını kapatmak ve “ilk günden itibaren” petrol üretimini artırmak için kullanacağına söz verdi.

REKLAM

Eski ABD Başkanı Donald Trump, bir sonraki seçimde yeniden başkan seçilmesi halinde “birinci gün hariç” diktatör olmayacağını söyledi.

Gelecek yıl yapılacak seçimlerde Cumhuriyetçilerin adayı olması beklenen Trump, kampanya yürüttüğü Davenport, Iowa’daki bir televizyon kanalına açıklama yaparak, siyasi rakiplerinden intikam aldığı yönündeki suçlamaları reddetti. Beyaz Saray’a yeniden seçildi.

“İlk gün” açıklamasına açıklık getiren Trump, göreve gelir gelmez başkanlık yetkilerini kullanacağına, ülkesinin Meksika ile olan güney sınırını kapatacağına ve “birinci günde” petrol üretimini artıracağına söz verdi.

Trump daha önceki açıklamalarında, iktidara dönmesi halinde başta mevcut Başkan Joe Biden olmak üzere kendisi hakkında suç dosyaları hazırlayan Adalet Bakanlığı bürokrasisinden “intikam alacağının” sözünü vermişti.

Anketlere göre Trump’ın şanslı sayıldığı Iowa eyaletinde ön seçimler 15 Ocak’ta başlayacak.

ABD Başkanı Biden, son açıklamalarında Trump’ın “demokrasiye yönelik bir tehdit” olduğunu iddia ediyor ve Trump’ın ikinci seçilmesinin Amerikan otokrasisinde tehlikeli ve benzeri görülmemiş bir dönemin başlangıcı olabileceği konusunda uyarıyor.

2017-2020 yılları arasında iktidarda olan Trump, uzun süredir seçimlerde hile yapıldığını ve başkanlığın kendisinden çalındığını iddia ediyordu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking