‘Titanik’ ve ‘Yüzüklerin Efendisi’nin İngiliz aktör Bernard Hill 79 yaşında öldü

0
Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

“Titanik” ve “Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü” filmlerinin unutulmaz sahnelerinin başrol oyuncusu İngiliz aktör Bernard Hill, 79 yaşında hayatını kaybetti.

REKLAM

İngiliz aktör Bernard Hill'in menajeri Lou Coulson, gişe rekorları kıran filmlerdeki unutulmaz sahneleriyle tanınan sanatçının 79 yaşında hayatını kaybettiğini duyurdu.

Hill, 2002 yapımı üçlemenin ikinci filmi “İki Kule”de Yüzüklerin Efendisi serisine katıldı. Rohan kralı Théoden'i canlandırdı ve 11 Akademi Ödülü kazanan Kralın Dönüşü'nde bu rolü yeniden canlandırdı. .

Filmin en unutulmaz sahnelerinden biri Hill'in karakterinin ordusunu muhtemelen kaybedecekleri bir savaşa teşvik ettiği bölümdü.

At sırtında Kral Théoden “Kalkın, kalkın, Théoden şövalyeleri! Mızraklar titreyecek, kalkanlar parçalanacak! Kılıç günü, kızıl gün, şafaktan önce! Şimdi sür! Şimdi sür! Rehber! Yıkıma ve dünyanın sonuna doğru ilerleyin! Ölüm! Ölüm! “Ölüm!” diyerek askerlerinin düşmana ve ölüme doğru ilerlemesini istediği sahne sinemaseverlerin hafızasında yer etti.

Titanik'in kaptanı

Leonardo DiCaprio ve Kate Winslet'in başrollerini paylaştığı, 11 Oscar ödüllü 1997 filmi Titanik Hill filmde gerçek hayattaki karakterlerden biri olan Kaptan Edward Smith'i canlandırdı.

Dev gemi suya batarken Hill'in karakteri sessizce kaptan köşküne doğru çekiliyor. Kabin şiddetli dalgaların altında inlerken kaptan son nefesini verir ve su camları kırıp odayı doldururken dümeni tutarak ölümle karşı karşıya kalır.

Hill, Hollywood'da tanıdık bir yüz olmadan önce, 1982'de İngiliz televizyon dizisi “Boys from the Blackstuff”ta beş işsiz erkek karakterden biri olarak adını duyurmuştu.

1983 Britanya Film ve Televizyon Sanatları Akademisi ödüllerinde bu role aday gösterildi ve o yıl En İyi Drama Dizisi dalında BAFTA Ödülü'nü kazandı.

BBC Drama yönetmeni Lindsay Salt şunları söyledi: “Bernard Hill beyazperdede iz bıraktı ve ikonik ve sıra dışı rollerle dolu uzun kariyeri onun inanılmaz yeteneğinin bir kanıtıdır. Bu üzücü zamanda düşüncelerimiz sevdikleriyle birlikte.” Oyuncuyu sözleriyle andı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking