Seine Nehri’nin kirliliği Paris 2024 Olimpiyatları açılış töreni provasını iptal ettirdi

0
Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Paris 2024 Olimpiyatları'nın açılış töreni provaları, Seine Nehri'ndeki suyun sağlık açısından tehlike oluşturması nedeniyle iptal edildi.

REKLAM

2024 Paris Olimpiyatları'na üç hafta kala, Pazartesi günü yapılması planlanan açılış testi, Seine Nehri'nde yapılan testler sırasında suda tehlikeli kanalizasyon ve bakteri tespit edilmesi nedeniyle iptal edildi.

Seine, Olimpiyat Oyunları sırasında 10km serbest stil ve triatlon gibi yarışmalara ev sahipliği yapacak. Oyunların ardından 100 yıllık yasak kalkacak ve insanlar nehirde yüzebilecek.

Uluslararası Olimpiyat delegasyonlarının açılış töreni sırasında tekneyle nehir gezisine çıkması gerekiyordu, ancak Paris belediyesinin Cuma günü yayınladığı su analiz raporlarına göre durum pek iç açıcı değil.

E. coli bakterisinin tehlikeli seviyeleri bulundu

18-20 Haziran tarihleri ​​arasında Seine Nehri'nden alınan numunelerde E. coli ve enterokok bakterilerinin konsantrasyonları, spor otoriteleri tarafından belirlenen sınır değerlerin çok üzerinde endişe verici düzeydeydi.

Nehir suyunda Dünya Triatlon Federasyonu tarafından belirlenen maksimum eşiğin 10 katı kadar E. coli bakterisi bulunmasına rağmen seviyeler test süresi boyunca hiçbir zaman eşiğin altına düşmedi. Enterococcus seviyelerinin de güvensiz olduğu bulundu.

Kâr amacı gütmeyen çevre örgütü Surfrider Europe'tan Lionel Cheylus, analiz edilen sularda başka zararlı faktörlerin de mevcut olma ihtimalinin altını çizdi.

Cheylus, USA Today'e şunları söyledi: “Avrupa düzenlemeleri, izlenmesi gereken tek şeyin bu olduğunu söylüyor. Yalnızca bu iki bakteri. Farmasötik, endüstriyel veya kimyasal kirlenmeyle ilgisi yok.” “'Evet, bu su yüzülebilir' derken sadece bu iki bakteriyi kastediyorsunuz.”

Oyunların devam edebilmesi için nehir suyunun bakterilerden temizlenmesi şarttır.

Geçen yıl yüzmenin yönetim organı Dünya Su Sporları, Seine Nehri'ndeki suyun “yüzücülerin sağlığını korumak için kabul edilebilir standartların altına düştüğünü” tespit ettikten sonra Dünya Su Sporları Şampiyonası'nda açık suda yüzmeyi askıya almıştı.

“Seine nehrinde dışkılıyorum” kampanyası.

Genel seçim arifesinde, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo'nun 23 Haziran'da yüzmenin güvenli olduğunu göstermek için Seine Nehri'ne girmeleri bekleniyordu.

Daha sonra sosyal medyada #JeChieDansLaSeineLe23Juin (“23 Haziran'da Seine nehrinde dışkılıyorum”) kampanyası başlatıldı.

Kampanyacılar, Fransa'nın nehri temizlemek için harcadığı 1,4 milyar Euro'yu, 2024 Olimpiyatlarının toplu taşıma ve güvenlik üzerinde oluşturacağı baskıyı ve Macron'un aşırı sağcı Ulusal Ralli Partisi'nin (RN) yararına olacak erken seçim çağrısını protesto ediyor.

Her iki siyasetçinin de “siyasi gerekçelerle” son anda yüzmeyi tercih etmemesi dikkat çekerken, 23 Haziran öncesinde nehirden analiz için resmi su örnekleri alındı. Bu nedenle söz konusu protestonun sonuçlarından sorumlu tutulamaz.

Peki kirliliğe ne sebep olur?

Yetkililer tarafından yayınlanan bir raporda “olumsuz hidrolojik koşullar nedeniyle su kalitesinin bozulmaya devam ettiği” belirtiliyor. Bunun nedenleri ise “yağış, yüksek akış, güneş ışığının az olması, mevsim normallerinin altındaki sıcaklıklar ve üst havzadan kaynaklanan kirlilik” olarak gösteriliyor.

Aylardır yağan yağmur, nehrin normal seviyesinin dört ila beş kat üzerine çıkmasına neden oldu. Fırtınalar düzenli olarak şehrin 19. yüzyıldan kalma kanalizasyon sistemini etkiliyor ve arıtılmayan kanalizasyonun doğrudan nehre sızmasına neden oluyor.

Bu arada organizatörler önümüzdeki üç hafta boyunca kuru hava ve güneş ışığının sudaki bakteri seviyelerini kabul edilebilir seviyelere düşüreceğini umuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking