Rus muhalif lider Aleksey Navalny’nin cenazesi Moskova’da defnedildi

0

İki hafta önce Kuzey Kutbu’ndaki bir hapishanede ölen Rus muhalefet lideri Alexei Navalny’nin naaşı, Rusya’nın başkenti Moskova’da sıkı güvenlik altında gömüldü.

REKLAM

Rus muhalefet lideri Alexei Navalny, iki hafta önce Kuzey Kutbu’ndaki bir hapishanede ölümünün ardından Moskova’da düzenlenen cenaze töreniyle toprağa verildi.

Tören, etrafı kontrol bariyerleriyle çevrili Meryem Ana Kilisesi’nde gerçekleşti.

Navalny’nin destekçileri, bazı Moskova kiliselerinin, resmi yolsuzluğa karşı mücadele eden ve büyük protestolar düzenleyen bir adam için ayin düzenlemeyi reddettiğini söyledi.

Törene Batılı diplomatların yanı sıra cumhurbaşkanı adayları Boris Nadezhdin ve Ekaterina Duntsova da katıldı.

Birçok Batılı lider ölümden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i sorumlu tutarken Kremlin bu suçlamayı reddetti.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, “izinsiz toplantıların” ihlal teşkil ettiğini söyleyerek, Moskova ve diğer yerlerdeki toplantılara yasaları çiğnememeleri çağrısında bulundu.

Cenaze arabasının kiliseye ulaşmasının ardından tabut araçtan indirilirken tezahürat yapan kalabalık, “Navalny! Navalny! Sen korkmuyorsun, biz de korkmuyoruz!” Sloganlar attı.

Kilisenin içinden çekilen bir fotoğrafta, Navalny’nin cesedi kırmızı ve beyaz çiçeklerle kaplı açık bir tabutun içinde ve annesinin tabutun yanında elinde bir mumla oturduğu görülüyor. Navalny’nin babası da oradaydı. Dul eşi Yulia Navalnaya, iki gün önce Fransa’nın Strazburg kentinde Avrupa Parlamentosu’nda konuşma yaptı.

Cenaze töreninin sonunda kiliseden çıkan kalabalık, Navalny’nin defnedileceği Borisovskoye mezarlığına doğru yola çıktı; “Savaşa hayır” ve “Sevgi korkudan daha güçlüdür”. Sloganlar attı.

Navalny’nin annesi Lyudmila Navalnaya, 16 Şubat’ta 1 No’lu ceza kolonisinde ölümünden sonra yetkililere cesedini teslim etmeleri için baskı yaptı. Moskova’nın yaklaşık 1.900 kilometre kuzeydoğusundaki Yamalo-Nenets bölgesindeki Kharp şehrinde 3.

“Sensiz nasıl yaşayacağımı bilmiyorum”

Navalny’nin dul eşi Yulia Navalnaya, kocasına mutlulukla ilgili bir veda mesajı yayınladı: Aşk için, beni her zaman desteklediği için, hapishanede bile beni güldürdüğü için, her zaman beni düşündüğü için.” Sensiz nasıl yaşanır bilmiyorum ama seni orada benim adıma mutlu etmeye, benimle gurur duymanı sağlamaya çalışacağım. Üstesinden gelebilir miyim bilmiyorum ama deneyeceğim. Bir gün mutlaka buluşacağız. Senin için anlatılmamış o kadar çok hikayem var ki ve senin için telefonuma kaydettiğim o kadar çok şarkı var ki bunlar genel olarak aptalca, komik, berbat şarkılar, dürüst olmak gerekirse, ama bunlar bizim hakkımızda şarkılar ve ben gerçekten “Duymanı istedim” Onları gerçekten duymak, güldüğünü görmek ve sonra bana sarılmak istedim. Seni sonsuza kadar seviyorum. Huzur içinde yat.” O yazdı:

Rus yetkililer 47 yaşındaki Navalny’nin ölüm nedenini henüz açıklamadı.

Navalny, Kremlin’i suçladığı sinir gazı zehirlenmesinden Almanya’da iyileştikten sonra Moskova’ya döndüğü Ocak 2021’den bu yana hapiste.

Navalny’nin Yolsuzlukla Mücadele Vakfı ve bölge ofisleri, 2021’de Moskova tarafından “aşırılıkçı örgütler” olarak tanımlandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş