Paris’in merkezinde bisiklet artık araç kullanmaktan daha yaygın | Araştırma

0
Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Yeni bir rapora göre Paris'in merkezinde insanlar arabadan çok bisikletle seyahat ediyor.

REKLAM

Şehir planlama ajansı Institut Paris Region (IPR) tarafından yürütülen araştırma, Parislilerin şehir merkezindeki seyahatlerinin yüzde 11,2'sinde bisiklet kullandığını, seyahatlerin ise yalnızca yüzde 4,3'ünde araba kullandığını ortaya çıkardı.

2010 yılındaki fikri mülkiyet hakları araştırması, Paris'teki seyahatlerin yalnızca %3'ünün bisikletle yapıldığını ortaya çıkardı; ancak yeni araştırma, 2010'a kıyasla önemli bir artışa işaret ediyor.

Yürüyüş, şehir merkezindeki en popüler ulaşım aracı olmaya devam ediyor ve tüm seyahatlerin %53,3'ünü oluşturuyor. Bunu yüzde 30 ile toplu taşıma takip ediyor.

Kentin ulaşımdan sorumlu belediye başkan yardımcısı David Belliard, X aracılığıyla yaptığı açıklamada şunları söyledi: “On yıl önce bisikletlerin arabaların yerini alacağını kim tahmin edebilirdi?” dedi.

Banliyöler hala arabalara bağımlı

Çalışma, Île-de-France bölgesinde yaşayan 16 ila 80 yaşları arasındaki 3.337 kişiyi inceledi.

Hareketleri GPS cihazıyla takip edildi ve seyahat günlükleri doldurmaları istendi.

Paris'in banliyö bölgeleri hala büyük ölçüde araba yolculuğuna bağımlıdır. Fikri Mülkiyet Hakları araştırması, merkezden uzaklaştıkça araba ile yapılan yolculukların yüzdesinin arttığını ortaya çıkardı.

Şehrin iki çevre yolu arasındaki araba yolculukları tüm yolculukların neredeyse yarısını oluşturuyor.

Daha uzak banliyölere yapılan seyahatlerde ise bu oran %61'dir.

IPR, bunun bu bölgelerde “otomatik bağımlılığın” bir işareti olduğunu söylüyor.

Ancak toplu taşıma, Paris ile banliyöler arasındaki seyahatlerde ağırlıklı olmaya devam ediyor.

İnsanlar iç banliyölerden yapılan yolculukların %66'sında, dış banliyölerden yapılan yolculukların ise %77'sinde toplu taşıma araçlarını kullandı.

Paris şehir içinde araba yolculuğunu nasıl azaltıyor?

Son yıllarda Paris şehir merkezinde araba kullanımını giderek azalttı.

Birçok eski benzinli ve dizel araç da dahil olmak üzere en fazla kirletici araçlar 2025'ten itibaren yasaklanacak.

Park yeri kaldırıldı, sokaklar yayalaştırıldı ve bu yıl Şubat ayında yapılan bir oylamada Parisliler SUV gibi büyük araçlar için park ücretinin üç katına çıkarılması önerisini onayladı.

Son yıllarda alternatif ulaşım araçlarına da önemli yatırımlar yapılıyor. Bu yatırımlar, 2026 yılına kadar şehrin bisiklet altyapısını iyileştirmeye yönelik merkezi bir plan için yaklaşık 250 milyon Euro'yu içermektedir. Plan, Paris'i “%100 bisiklet şehri” haline getirmektir.

Merkez dışındaki toplu taşımayı geliştirmek amacıyla Grand Paris Express projesi kapsamında Île-de-France bölgesinde 200 km'lik bir metro hattı inşa ediliyor.

Bu projeyle 68 yeni istasyon, 4 yeni metro hattı ve halihazırda ağın parçası olan mevcut iki hattın genişletilmesi sağlanacak.

REKLAM

76 kilometrelik devasa bir demiryolu halkası ilk kez şehrin dış banliyölerini birbirine bağlayacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş