Merdiven altı piercingte ölümcül tehlike

0


Dermatoloji Anabilim Dalı Doktoru. Öğretim Üyesi Derya Can, sosyal medyanın etkisiyle ve popüler kişilerin taklit edilmesiyle piercing uygulamalarının 12-25 yaş grubunda oldukça popüler hale geldiğini söyledi. Doktor, günümüzde ruhsatlı veya ruhsatsız pek çok yerde piercing uygulamalarının yapıldığını söyledi. Öğretim Üyesi Derya Can, “Güzellik salonları, aksesuar mağazaları ve dövme salonlarının yanı sıra arkadaşlarına veya kendilerine yönelen gençlerin sayısı da artıyor. Bunun nasıl yapılacağına dair videolar sosyal medyada paylaşılıyor ve 18 yaş altı gençler arasında bilinçsizce yayılıyor.

Ailenin izinlerinin sorgulanmaması ortaya çıkacak sorunları daha da artırıyor” dedi. Kalp hastalığına ve cilt enfeksiyonlarına neden olur. Öğretmen üye Derya Can, uygulamaların hijyenik olmayan koşullarda yapıldığını ve uygulamayı yapan kişilerin yeterli eğitime sahip olmadığını söyledi. Dr. Öğr. Üyesi Can, hijyenik olmayan koşullarda yapılan uygulamaların HPV, molluskum (basit deri enfeksiyonu), AIDS, hepatit B, hepatit C ve tüberküloz gibi kan yoluyla bulaşan ölümcül hastalıklara yol açtığını, bu nedenle toplumun rahatlatılması ve yasal tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi. alınmış olmalı. Doktor, günümüzde piercingi kimin, hangi eğitimden sonra yapabileceği, uygulayan kişilerin yıllık düzenli sağlık kontrolleri, kullanılan malzemelerin ve ortamın yeterli sterilizasyonu ve hijyenik kontrolü konusunda yasal bir düzenlemenin bulunmadığını belirtti. Üye Öğretmen Can, yanlış ve hijyenik olmayan ortamlarda yapılan uygulamalarda karşılaşılan sağlık sorunlarını şu şekilde sıraladı:

-Yeterli hijyen koşullarına uyulmaması nedeniyle deride veya kıkırdakta lokal bakteriyel enfeksiyonlar gelişebilir. 1-3 gün içerisinde işlem yapılan bölgede kızarıklık, şişlik, iltihaplanma ve kanlı akıntılı yara meydana gelir. Bu durumda derhal bir dermatoloğa başvurun. Bu sorunlar basit antibiyotik ilaçlarıyla tedavi edilebilir. Tedavi gecikirse sepsis ve endokardit (ciddi bir kalp hastalığı) gibi sistemik hastalıklar gelişebilir.

-Tedavi edilen bölgede yabancı cisim granülomu adı verilen sert şişlikler oluşabilir.Tedavi sırasında piercingler çıkarılabilir, antibiyotik, ameliyat ve lazer işlemleri yapılabilir.

-Delicin yapıldığı malzemeye veya kullanılan antiseptiklere bağlı olarak işlem yapılan bölgede kontakt egzama gelişebilir. Bu durumda ilk 3 gün içerisinde kızarıklık, kaşıntı, ödem ve yırtılma meydana gelir. Kortizonlu kremlerin yanı sıra piercingin de çıkarılması gerekir.

-Uygulama yapılan bölgede KELOİD adı verilen sert ve kabarık bir kitle oluşur. Daha önce karşılaşılmamışsa kaçınılmaz bir durumdur. Bunun nedeni kişinin cilt hasarı sonrası normalden daha fazla kolajen üretmesi ve bunun sonucunda aşırı doku büyümesine yol açmasıdır. Tedavisi oldukça zordur ve bazı durumlarda cerrahi tedavi bile gerekli olabilir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş