İsrail, Filistinli ünlü siyasetçi Jarrar’ı ‘terörist’ suçlamasıyla gözaltına aldı

0

İsrail ordusu tarafından yapılan yazılı açıklamada, “aranan terörist Halide Cerrar diğer FHKC üyeleriyle birlikte tutuklandı.” Söylendi.

REKLAM

İsrail ordusu, Filistinli milletvekili Halide Cerrar’ı bu sabah Batı Şeria’daki evine düzenlenen baskın sırasında tutukladı.

AFP, aynı baskında İsrail polisinin, 60 yaşındaki Jarrar’ın da üyesi olduğu Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) siyasi partisinin bazı üyelerini de tutukladığını duyurdu.

Filistin Kurtuluş Örgütü’nün (FKÖ) bir parçası olan FHKC, İsrail, ABD ve AB tarafından “terör örgütü” olarak kabul ediliyor.

İsrail ordusu tarafından yapılan yazılı açıklamada, “aranan terörist Halide Cerrar diğer FHKC üyeleriyle birlikte tutuklandı.” Söylendi.

2019 yılında İsrail güçleri tarafından gözaltına alınan Jarrar, bir yıl boyunca yargılanmadan cezaevinde kaldıktan sonra Eylül ayında serbest bırakılmıştı.

Filistinli siyasi ve sivil toplum liderinin eşi Ghassan Jarrar, AFP’ye, İsrail askerlerinin sabah 5’te yaşadıkları eve baskın düzenleyerek eşini tutukladığını söyledi.

Kadın hakları ve Filistinli mahkumların hakları konusundaki çalışmalarıyla tanınan Jarrar, 2006 yılında FHKC üyesi olarak Filistin Parlamentosu’na seçildi.

7 Ekim’den sonra İsrail’in Gazze’yi işgal etmesi

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve Mescid-i Aksa başta olmak üzere kutsal değerlere karşı devam eden ihlallere yanıt verme” motivasyonuyla 7 Ekim’de İsrail’e karşı kapsamlı bir saldırı başlattı.

İsrail, 7 Ekim saldırılarında 1.200 İsraillinin öldüğünü, 5.132 kişinin yaralandığını açıkladı.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında en az 8 bin 200’ü çocuk, 6 bin 200’ü kadın olmak üzere 20 bin 915 Filistinli öldürüldü, 54 bin 918 kişi de yaralandı. Enkaz altında binlerce kişinin öldüğü söylenirken, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı tahrip ediliyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırıların başladığı 7 Ekim’den bu yana 159’u toprak işgali sürecinde olmak üzere 492 askerinin öldürüldüğünü açıkladı.

24 Kasım’da 4 gün süren ve daha sonra 3 gün daha uzatılan çatışmadaki “insani duraklama” sırasında 81 İsrailli ve 240 Filistinli mahkum karşılıklı olarak serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail binlerce Filistinliyi gözaltına almaya ve hapsetmeye devam ediyor.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te İsrail güçlerinin ve yasadışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 303 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında sınırda 8 Ekim’den bu yana devam eden çatışmalarda 26 Lübnanlı sivil, 126 Hizbullah üyesi, 5 İsrailli sivil ve 9 İsrail askeri hayatını kaybetti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu