İrlandalı şarkıcı Sinead O’Connor 56 yaşında yaşama veda etti

0

Müslüman olduktan sonra da Sinead O’Connor adıyla müzik yapmayı sürdüren şarkıcı kendine özgü sesi ve tarzıyla popüler kültüre meydan okudu

Dünya müzik listelerinde 1990 yılında bir numaraya ulaşan “Nothing Compares 2 U” adlı şarkıyla ün kazanan İrlandalı şarkıcı Sinead O’Connor 56 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Birçok kez din değiştiren ve 2018 yılında Müslüman olduktan sonra Şüheda Sadakat adını alan şarkıcının ailesi tarafından yapılan açıklamada “Sevgili Sinead’ımızın vefatını büyük bir üzüntüyle duyuruyoruz. Ailesi ve arkadaşları yıkılmış durumda ve bu çok zor zamanda mahremiyet talep ediyor.” denildi.

Şarkıcının ölümü üzerine İrlanda Başbakanı Leo Varadkar da bir açıklama yaparak O’Connor’ın ölümünden büyük üzüntü duyduğunu belirtti. 

Varadkar, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda “Müziği dünya çapında seviliyordu ve yeteneği eşsiz ve kıyaslamaların ötesindeydi.” ifadelerini kullandı.

“Protesto şarkıcısıyım”

Kazıtılmış saçları, duru yüzü, üzgün ifadesi ve kendine özgü gardırobuyla popüler kültürde öne çıkan kadınlık ve cinsellik kavramlarına doğrudan meydan okuyan O’Connor, 1990’ların başında müzikteki kadın imajını değiştirdi.

Açık sözlülüğüyle tanınan şarkıcının din, cinsellik, feminizm ve savaş hakkındaki görüşleri müziği kadar öne çıktı. 

Amerikan NBC televizyonunda yayınlanan Saturday Night Live adlı şovda Papa 2. Jean Paul’ün fotoğrafını yırttığı sahne ile hatırlanan O’Connor, 2021’de yazdığı “Rememberings” adlı anı kitabında “Herkes bir pop yıldızı istiyor, değil mi? Ama ben bir protesto şarkıcısıyım. İçimden atmam gereken şeyler var. Şöhret arzum yok.” ifadelerini kullanmıştı.

“Çoktan gitmiş olurdum”

Kendisine bipolar bozukluk teşhisi konulduğunu söyleyerek akıl hastalığı hakkında açık yüreklilikle konuşan şarkıcı, 2017 yılında ABD’nin New Jersey kentinde yaşadığı motel odasından yaptığı bir Facebook paylaşımında “başkaları için yaşadığını, kendisine kalsa çoktan gitmiş olacağını” diye yazdı.

O’Connor’ın 17 yaşındaki oğlu Shane’in intiharı sonrasında yaptığı Twitter paylaşımında “onsuz yaşamın anlamı olmadığını” belirtti, hemen ardından hastaneye yatırıldı.

Müzik kariyerine Dublin sokaklarında şarkı söyleyerek başlayan ve 1987’de çıkan “The Lion and the Cobra” albümüyle yıldız olmaya başlayan şarkıcı, Amerikalı müzisyen Prince’in “Nothing Compares 2 U” adlı şarkısı ve yakın çekimden şarkıyı söylediği videosuyla uluslararası üne kavuşmuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking