İran’da Kasım Süleymani’yi anma törenine saldırı: 100’den fazla ölü

0

İran’da eski Devrim Muhafızları Kudüs Gücü komutanı Kasım Süleymani’yi anma törenine düzenlenen saldırılarda en az 103 kişi öldü, 141 kişi de yaralandı.

REKLAM

İran’da 2020 yılında ABD tarafından öldürülen komutan Kasım Süleymani’yi anma törenine düzenlenen bombalı saldırılarda en az 103 kişi hayatını kaybetti; 141 kişi yaralandı.

İran devlet medyasının “terörizm” olarak nitelendirdiği saldırının sorumluluğunu hemen hiçbir grup üstlenmedi.

Kaza, başkent Tahran’ın yaklaşık 820 kilometre güneydoğusundaki Kerman’da Süleymani’nin defnedildiği mezarlıkta meydana geldi.

Görüntülerde ikinci patlamanın ilk patlamadan yaklaşık 15 dakika sonra meydana geldiği görülüyor.

İkinci patlamanın gecikmesinin militanlar tarafından olay yerine gelen acil durum personelini hedef almak ve daha fazla can kaybına neden olmak için sıklıkla kullanıldığı iddia ediliyor.

Kerman vali yardımcısı Rahman Celali, saldırıyı “terörist” olarak nitelendirdi ancak ayrıntı vermedi.

Yarı resmi Nournews gazetesi daha önce “mezarlığa giden yolda çok sayıda gaz tüpünün patladığını” bildirmişti.

Devlet televizyonu, Kızılay kurtarma ekiplerinin Süleymani’nin ölüm yıldönümünü anmak için yüzlerce İranlının toplandığı törende yaralılarla ilgilendiğini gösterdi.

Kerman İl Kızılayı Başkanı Rıza Fellah, “Acil müdahale ekiplerimiz yaralıları tahliye ediyor. Ancak yolları kapatan kalabalıklar var.”

Ne oldu?

Devrim Muhafızları’nın Kudüs Gücü’ne komuta eden General Kasım Süleymani, Ocak 2020’de Irak’ta eski ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin başlattığı drone saldırısında öldürülmüştü.

Süleymani, 2011’de başlayan Arap Baharı protestoları sırasında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad hükümetinin güvenliğinin sağlanmasına yardımcı oldu.

2020 yılında Süleymani’nin cenazesinde izdiham yaşanmış, binlerce kişinin katıldığı törende en az 56 kişi ölmüş, 200’den fazla kişi de yaralanmıştı.

Erdoğan’ın mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kerman’a yönelik saldırıyla ilgili olarak, “Dost ve kardeş İran halkına başsağlığı diliyorum.” dedi.

Erdoğan yukarıdaki paylaşımında şunları söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş