Hindistan’dan tarihi uzay adımı: Chandrayaan-3, Ay’ın güney kutbuna indi

0

Hindistan’ın güney eyaleti Andhra Pradesh’teki ana uzay üssünden 14 Temmuz’da fırlatılan uzay aracının yolculuğu, yine güney kutbunu incelemek için atılan Rus uzay aracının Ay’a çarpıp imha olmasından bu yana daha fazla önem kazandı.

Hindistan’ın Chandrayaan-3 adlı insansız uzay aracı, Ay’ın güney kutbunun yakınlarına  başarılı bir şekilde indi. Hindistan böylece Ay’ın güney kutbunun yakınlarına iniş yapan ilk ülke oldu.

REKLAM

Hindistan Uzay Araştırma Ajansı (ISRO) Başkanı Sreedhara Panicker Somanath, “Hindistan Ay’da” diyerek gelişmeyi dünyaya duyurdu.

ISRO, uzay keşif aracının sorunsuz şekilde Ay’a inişini canlı yayınladı.

Hindistan’ın uzay aracınını yolculuğu, 14 Temmuz’da başladı. Bu yolculuk, Ay’ın pek bilinmeyen güney kutbunun daha iyi araştırılmasına olanak sağlaması açasından önem taşıyor.

Chandrayaan-3, ileride istasyon kurulmasını destekleyebilecek buz kütlelerinin varlığı nedeniyle uzay ajansları ve özel şirketler için özel önem taşıyan Ay’ın güney kutbuna iniş gerçekleştiren ilk uzay aracı oldu.

Hindistan’ın güney eyaleti Andhra Pradesh’teki ana uzay üssünden fırlatılan uzay aracının yolculuğu, yine güney kutbunu incelemek için atılan Rus uzay aracının Ay’a çarpıp imha olmasından bu yana daha fazla önem kazandı.

Rusya’nın Ay’ın güney kutbuna iniş yapma girişiminin başarısız olmasının ardından Hindistan’ın uzay aracı bu ülke için ulusal gurur kaynağı olurken, küresel ilginin adeta odağı haline de geldi.

Hindistan Uzay Araştırma Ajansı’nın (ISRO) Chandrayaan-3 uzay aracının Ay yolculuğuyla ilgili paylaştığı bilgileri sizler için derledik.

Hint uzay aracı Ay’da ne araştıracak?

Chandrayaan-3, Ay’da gelecekte yapılacak araştırmalar, Ay’da olası yaşam için oksijen, yakıt ve su kaynağı olabilecek buzulları güney kutbunda kapsamlı bir şelide incelemeyi hedefliyor.

Başarılı bir iniş yapması halinde Hintli uzay aracının iki hafta boyunca işlevsel kalması ve Ay yüzeyinin mineral bileşimini analiz eden bir spektrometre de dahil olmak üzere bir dizi deney gerçekleştirmesi bekleniyor. 

Chandrayaan-3 iniş aracı yaklaşık 2 metre boyunda ve 1.700 kg’ın biraz üzerinde bir ağırlığa sahip.

ABD Ulusal Uzay Ajansı (NASA) yöneticisi Bill Nelson Reuters’e yaptığı açıklamada, NASA’nın Hindistan’ın araştırmalarından elde edeceği verileri “dört gözle beklediğini” belirterek, bu yolculuğun kendileri için de taşıdığı öneme işaret etti.

REKLAM

Yolculuk ne gibi zorluklarla karşı karşıya?

Hindistan’ın Ay’ın güney kutbuna iniş yapmaya yönelik bir önceki girişimi 2019’da başarısız olmuştu.

Chandrayaan-2 bir yörünge aracını başarılı bir şekilde konuşlandırdı, ancak iniş aracı ve gezgini Chandrayaan-3’ün iniş yapmaya çalışacağı alanın yakınında meydana gelen kazada imha oldu.

Engebeli arazi, güney kutbuna inişin en önemli zorluklarından birini oluşturuyor.

Hindistan Uzay Araştırma Ajansı bilim insanları, Ay’a gönderilen yeni aracın inişinin başarılı bir şekilde gerçekleşmesi için gerekli düzenlemeleri yaptıklarını düşünüyor.

Aracının potansiyel iniş yapacağı bölge alanı daha geniş tutulurken, iniş aracı ayrıca daha fazla yakıt kullanma ve çarpma olasılığına karşı daha sağlam iniş bacaklarıyla donatıldı.

REKLAM

Rusya’nın yaklaşık 50 yıl aradan sonra gönderdiği Luna-25 uzay aracı, kontrolsüz bir şekilde yörüngeye girmesini ardından Ay’ın yüzeyine çarparak imha olmuştu.

Özel bir Japon uzay girişimi olan ISPACE’nin nisan ayında Ay’a iniş denemesi yine başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Siyasi ve ekonomik riskler yüksek

Yolculuğun başarıyla tamamlanması, Hindistan’ı eski SSCB, ABD ve Çin’den sonra Ay’a başarıyla inen dördüncü ülke yapacak. Bu başarı gelecek yıl yapılacak seçimler öncesinde bir uzay gücü olarak şu andaki iktidara da büyük puan kazandıracak.

Başbakan Narendra Modi’nin hükümeti ayrıca özel uzay teknolojisiyle ilgili yatırımlara önem veren bir siyasetçi olarak tanınıyor.

Başbakan Modi, özellikle Hindistan özel uzay şirketlerinin önümüzdeki on yıl içinde küresel fırlatma pazarındaki paylarını beş misli artırmalarını hedefliyor.

REKLAM

Modi, Ay’a yolculuk başladığında ISRO’nun “Hindistan’ın uzay macerasında yeni bir tarihe “imza attığını” ve “her bir Hint vatandaşının hayallerini ve hedeflerini” yükselttiğini söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking