Golden Globe 2024: En iyi kadın oyuncu ödülünü ilk defa bir yerli aktris Lily Gladstone kazandı

0

Altın Küre ödüllü Lily Gladstone, ödülü aldıktan sonra konuşmasının ilk bölümünü Kuzey Amerika’nın yerli halklarından Blackfeet kabilesinin konuştuğu dilde yaptı.

REKLAM

2024 Altın Küre’de Lily Gladstone en iyi kadın oyuncu kategorisini kazanarak bu ödülü alan ilk yerli oyuncu oldu.

Martin Scorsese’nin “Çiçek Ayının Katilleri” filmindeki rolüyle Altın Küre ödülüne layık görülen oyuncu, ödülü aldıktan sonra konuşmasının ilk bölümünü Kuzey Amerika’nın yerli halklarından Blackfeet kabilesinin konuştuğu dilde yaptı.

Aslen Montana eyaletindeki Blackfeet Indian Reservation’dan ve Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Kanada’nın Alberta eyaletinden olan aktör, İngilizce konuşmasında şu yorumu yaptı: “Bu tarihi bir zafer” ve “güzellere” teşekkür etti. Toplum, millet” onu oyuncu olarak mesleğini sürdürmeye teşvik etti. .

Gladstone ayrıca yönetmeni Scorsese’ye ve aralarında Leonardo DiCaprio ve Robert De Niro’nun da bulunduğu rol arkadaşlarına teşekkür etti ve daha sonra ödülünü bir hayali olan “tüm yerel çocuklara” adadı.

37 yaşındaki Gladstone, Scorsese’nin destansı “Killers of the Flower Moon” filminde Mollie Burkhart rolünü oynadı. Burkhart’ın karakterinin ailesi, Oklahoma’daki petrol zengini topraklarını ele geçirmek için Osage’lere düzenlenen saldırılarda öldürüldü.

Gladstone, 1995 yapımı “Lakota Woman” filmiyle aday gösterilen Irene Bedard’ın ardından Altın Küre’ye aday gösterilen ikinci yerli oyuncu oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu