Gazeteci Merdan Yanardağ hakkında tahliye kararı verildi

0

Merdan Yanardağ’ın avukatı Bilgütay Durna, 100 gündür cezaevinde bulunan müvekkili için verilen 2 yıl 6 ay hapis cezasınıh kabul edilebilir olmadığını belirterek, dosyayı İstinaf ve üst mahkemelere taşıyacaklarını dile getirdi.

REKLAM

Gazeteci Merdan Yanardağ hakkında tahliye kararı verildi. 

BirGün gazetesi yazarı ve Tele1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, bugün hakim kaşısına çıktı. 

Yanardağ’ın 2 yıl 6 ay hapsine hükmeden mahkeme heyeti, bununla birlikte Yanardağ’ın tahliyesine karar verdi.

Birgün’ün haberine göre Yanardağ hakkında, “suçu ve suçluyu övme” ile “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla açılan ve 1 yıl 6 aydan 10 yıl 6 aya kadar hapsi istenen davanın ilk duruşması, bugün İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Saat 12.30’da başlayan duruşmaya Yanardağ jandarma eşliğinde getirildi.

Kimlik tespitinin ardından savunmasını yapan Merdan Yanardağ, “Bu dava basın ve ifade özgürlüğünü ortadan kaldırmak isteyen baskıcı otoritenin, insanları korkutarak sindirmeye çalışması için açılmıştır.” dedi.

Hakimin sabıkası olup olmadığına yönelik soruya “Basın sabıkam var” diye yanıt veren Yanardağ şunları söyledi:

“Bu dava basın özgürlüğünü ortadan kaldırma, Türkiye’yi baskıcı ortama sürükleme davasıdır. Benim tutuklanmam bağımsız medyaya gözdağı vermek içindir. Toplumu sindirmek içindir. 38 yıllık gazeteciyim. Tele1’in hem yönetim kurulu başkanı, hem genel yayın yönetmeniyim. Yargılanmamın nedeni terör örgütü övmek değildir. Burada olmamamın nedeni Tele1’in yayınlarından dolayıdır. Yaptığım programın süresi 50 dakikadır, bu programda suçu ve suçluyu övmemişim, ne olduysa ‘Türkiye bayrama giderken gündem boş çılgın bir gazeteciyim gündem yaratayım’ demişim böyle bir şey olabilir mi?”

“Örgüt propagandası” suçunun işlendiğinin sabit olduğuna hükmeden mahkeme, suçun basın yayın yoluyla işlenmiş olması nedeniyle yarı oranında artırım yaparak Yanardağ’ın 2 yıl 6 ay hapsine hükmetti. 

Mahkeme kararla birlikte Yanardağ’ın tahliyesine karar verdi.

Yanardağ’ın avukatı Bilgütay Durna, 100 gündür cezaevinde bulunan müvekkili için verilen 2 yıl 6 ay hapis cezasıın kabul edilebilir olmadığını belirterek, İstinaf ve üst mahkemelere taşıyacaklarını kaydetti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş