FIFA, Filistin’in ‘İsrail’in futboldan men edilmesi’ talebini görüşecek

0

FIFA Başkanı Gianni Infantino, Filistin Futbol Federasyonu'nun İsrail'in futbol oynamasını yasaklama talebini değerlendirmek için bağımsız hukuki tavsiye alacağını söyledi.

REKLAM

Filistin Futbol Federasyonu (PFA), üyesi olduğu Asya Futbol Konfederasyonu'nun desteğiyle, Tayland'ın başkenti Bangkok'ta düzenlenen 74. FIFA Kongresi'nde İsrail'in futboldan men edilmesi çağrısında bulundu.

PFA Başkanı Cibril Rucub, kongrede yaptığı konuşmada, İsrail'in FIFA kurallarını ihlal ettiğini belirterek, bu ülkenin üyeliğinin “derhal” askıya alınması çağrısında bulundu.

Kongrede oylama çağrılarını reddeden FIFA başkanı Gianni Infantino, konunun karar organı olan FIFA Konseyi tarafından ele alınması gerektiğini kaydetti.

Infantino, kongrede yaptığı konuşmada şunları söyledi: “FIFA, Filistin Futbol Federasyonu'nun yaptığı üç talebi değerlendirmek ve FIFA tüzük ve yönetmeliklerinin gerektiği gibi uygulanmasını sağlamak üzere derhal bağımsız bir hukuk uzmanı atayacaktır. Durumun aciliyeti nedeniyle, Değerlendirme sonuçlarını gözden geçirin ve uygun kararları verin.” “FIFA Konseyi 20 Temmuz'a kadar olağanüstü toplanacak.” dedi.

Infantino, FIFA'nın, Filistin'in İsrail'in uluslararası futbol müsabakalarından men edilmesi yönündeki talebi konusunda hukuki tavsiye arayacağını da sözlerine ekledi.

Dünya ve Avrupa futbolunun çatı kuruluşları olan FIFA ve UEFA, iki yıl önce Rusya'nın Ukrayna'ya askeri müdahalesinin ardından daha önce de üye ülkelere hükümetlerinin uygulamaları nedeniyle dava açmış ve Rus takımlarını müsabakalardan men etmişti.

“İsrailli yetkililer tarafından tehdit ediliyoruz”

Filistin Gençlik ve Spor Yüksek Konseyi Başkanı Cibril Rucub, yakın zamanda yaptığı açıklamada, Filistin Futbol Federasyonu'nun (PFA) İsrailli yetkililer tarafından FIFA'ya İsrail'in sınır dışı edilmesi yönündeki talebini geri çekmesiyle tehdit edildiğini söyledi.

PFA, nisan ayı ortasında FIFA'ya yaptığı yazılı talepte, İsrail'in Ekim ayından bu yana gerçekleştirdiği saldırılar nedeniyle yaşanan insan hakları ihlallerine karşı gerekli önlemleri almaması nedeniyle İsrail Futbol Federasyonu'nun FIFA üyeliğinin sona erdirilmesi çağrısında bulunmuştu. 7 ve İsrail şampiyonasında ayrımcılık ve ırkçılık.

“İsrail işgal güçleri tarafından toplama kampına dönüştürülen tarihi Yermuk stadyumu da dahil olmak üzere Gazze'nin tüm futbol altyapısı yok edildi veya ciddi şekilde hasar gördü.” PFA yaptığı açıklamada, söz konusu yıkımın birden fazla uluslararası kuruluş tarafından belgelendiğinin altını çizdi.

Talepte, İsrail Futbol Federasyonu'nun kendi liginde ayrımcılık ve ırkçılığa karşı gerekli tedbirleri almadığı ve söz konusu durumun “FIFA Tüzüğü'nün 3. maddesinin doğrudan ihlali anlamına geldiği” belirtildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş