Eurovision 2024: İskandinav sanatçılar İsrail’in yarışmadan men edilmesini istiyor

0
Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Sanatçılar, organizatör kuruluş EBU’nun 2022’de Ukrayna’yı işgal etmesinden sonra Rusya’yı yasakladığını hatırlatarak, İsrail’e karşı çifte standart uygulandığını söylüyor.

REKLAM

İsrail’in bu yılki Eurovision Şarkı Yarışması’na katılımının doğrulanmasının ardından başlatılan boykot çağrılarının yanı sıra, Gazze’de savaş suçu işlemekle suçlanan İsrail’in yarışmadan çıkarılması çağrısında bulunan imza kampanyalarının sayısı da arttı.

Finlandiyalı ve İzlandalı sanatçıların yanı sıra Norveçli protestocular İsrail’in Eurovision’dan men edilmesi çağrısında bulunuyor. Protestocular, İsrail’in Mayıs ayında İsveç’in Malmö kentinde düzenlenecek 2024 yarışmasına katılmasına karşı çıkan Filistin yanlısı sanatçı ve aktivistleri destekliyor.

Eurovision 2024’e İsrail’in de aralarında bulunduğu 36 ülkenin katılacağı 5 Aralık 2023’ten bu yana yarışmayı boykot çağrısı yapanların sayısı artıyor.

Yarışmayı düzenleyen Avrupa Yayıncılar Birliği (EBU), Eurovision’un “apolitik” bir etkinlik olduğunu ve İsrail’in katılım için tüm koşulları karşıladığını yineledi.

Sendika, “Eurovision Şarkı Yarışması, Avrupa ve Orta Doğu’daki kamu yayıncılarına yönelik bir yarışmadır. Bu, hükümetler için değil, yayıncılar için bir yarışmadır ve İsrail kamu yayıncısı yarışmaya 50 yıldır katılmaktadır.” dedi. Bir açıklamada.

Bu, 1.400’den fazla Finlandiyalı sanatçının İsrail’in Gazze’de işlediği iddia edilen savaş suçlarından dolayı yasaklanması çağrısında bulunmak üzere İzlandalı müzisyenlere katılmasını engellemedi.

Finlandiya merkezli sanatçılar, müzisyenler ve müzik endüstrisi profesyonelleri tarafından imzalanan dilekçede şöyle deniyor: “Savaş suçları işleyen ve askeri işgali sürdüren bir ülkeye, imajını müzik adına parlatması için halka açık bir platform vermek değerlerimize uygun değildir.” ” “

2011 yılında Eurovision’da Finlandiya’yı temsil eden Axel Ehnström’ün de aralarında bulunduğu sanatçılar, İsrail’in yarışmadan çıkarılmaması halinde Finlandiya devlet televizyonu Yle’nin yarışmayı boykot etmesi ve Finlandiya’dan katılım göndermeyi reddetmesi gerektiğini söyledi.

Dilekçenin yazarlarından Lukas Korpelainen, Hufvudstadsbladet gazetesine verdiği demeçte, İsrail’in Eurovision’a katılımının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Korpelainen, “İsrail insan haklarını ihlal ediyor. Bu ülkenin imajını parlatmak için Eurovision’a katılmasının doğru olmadığını düşünüyoruz.” dedi.

Dilekçenin yazarları Yle’yi çifte standart uygulamakla da suçladı; çünkü yayıncı, 2022’de Ukrayna’nın işgalinin ardından Rusya’nın Eurovision’a katılımının yasaklanması yönünde çağrıda bulunan ilk yayıncılardan biriydi.

Yerel basında çıkan haberlere göre, Filistin için Aksjonsgruppa’dan (Filistin için Eylem Grubu) Norveçli protestocular geçen hafta sonu NRK televizyon kanalının Oslo’daki genel merkezinin önünde toplandı.

Aktivistler basın açıklamalarında, “Norveç ve NRK’nın İsrail’in dışlanması için çalışmasını istiyoruz” dedi.

NRK daha önce yaptığı açıklamada “kültürel boykota çağrılamayacağını” söylemişti.

İzlanda Besteciler ve Söz Yazarları Derneği daha önce ulusal yayın kuruluşu RUV’a yaptığı açıklamada, İsrail’in yarışmaya katılımı devam ederse üyelerinin Eurovision 2024 için yerel seçmelere katılmayacağını belirtmişti.

İzlanda’nın dilekçesi aynı zamanda çifte standart korkusunu da yansıtıyor ve EBU’nun 2022’de Ukrayna’yı işgalinin ardından Rusya’yı dışladığını belirtiyor.

Yasaklama çağrılarına yanıt veren İsrail’in İsveç Büyükelçisi Ziv Nevo Kulman, şunları söyledi: “7 Ekim’de İsrail, açıkça yok edilmesi çağrısında bulunan acımasız bir terör örgütü tarafından vahşice saldırıya uğradı. İsrail’i boykotu teşvik etmek, Hamas’ın eylemlerini desteklemek, ödüllendirmek anlamına gelir.” terörün “rekabet değerleriyle bağdaşmadığını” söyledi.

İsrail’in 1973 yılından bu yana katıldığı yarışmada Netta Barzilai, 1978, 1979, 1998 ve son olarak 2018’de “Toy” adlı şarkısıyla birincilik elde etti.

Ek kaynaklar • EBU, Hufvudstadsbladet, Het Laatste Nieuws

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu