El Nino şeker kıtlığına ve gıda fiyatlarının yükselmesine yol açıyor

0
Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

ABD Tarım Bakanlığı’nın verilerine göre, küresel şeker stokları şu anda 68 günden daha kısa bir süre yetecek kadar şeker içeriyor.

REKLAM

Şeker fiyatlarındaki artış, yüksek yakıt ve un maliyetlerine katlanarak hayatta kalmaya çalışan birçok Nijeryalı fırın için bardağı taşıran son damla oldu ve fırınlar kalıcı olarak kapandı.

Nijeryalı fırıncı Ishal Abdulrahim, hızla artan şeker fiyatları nedeniyle artan ekmek maliyetlerinin satışlarda düşüşe yol açacağı gerekçesiyle üretimini yarı yarıya azaltma kararı aldı.

Nijerya’nın 210 milyon insanının temel gıdası olan ekmeğin yapımı için şekere ihtiyaç duyuluyor. Ekmek, sofraya yemek koymakta zorluk çeken birçok insan için düşük maliyetli bir kalori kaynağı sunuyor.

İki ayda yüzde 55 artan şeker fiyatları, daha az fırın ve daha az ekmek anlamına geliyor.

Şeker, dünyanın ikinci ve üçüncü büyük ihracatçıları olan Hindistan ve Tayland’da olağandışı kuru havanın mahsullere zarar vermesinin ardından küresel arzın azalması nedeniyle dünya çapında 2011’den bu yana en yüksek fiyatlarla işlem görüyor.

El Niño iklim olgusu, Ukrayna’daki savaş ve para birimlerindeki değer kaybı gibi faktörler gıda güvensizliğine katkıda bulunuyor. Zengin Batılı ülkeler daha yüksek maliyetleri karşılayabilirken, fakir olanlar mücadele ediyor.

El Niño nedeniyle küresel şeker rezervleri 14 yılın en düşük seviyesine ulaştı

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nde (FAO) küresel emtia piyasası araştırmacısı Fabio Palmeri, FAO’nun 2023-24 sezonunda küresel şeker üretiminde bir önceki yıla kıyasla %2’lik bir düşüş beklediğini, bunun da yaklaşık 3,5 milyon tonluk kayıp söz konusudur. . Diyor.

Bunun nedeni kısmen, küresel hava durumunu değiştiren ve kuraklıktan sellere kadar aşırı hava koşullarına neden olabilen doğal bir olay olan El Niño’dur. Bilim insanları iklim değişikliğinin El Niño’yu daha da kötüleştirdiğine inanıyor.

Şeker ayrıca etanol gibi biyoyakıtlar için giderek daha fazla kullanılıyor, dolayısıyla küresel şeker rezervleri 2009’dan bu yana en düşük seviyesinde.

Brezilya dünyanın en büyük şeker ihracatçısı, ancak mahsulü ancak 2024’ten sonra boşlukları doldurmaya yardımcı olacak. O zamana kadar, Sahra altı Afrika’daki birçok ülke gibi ithalata bağımlı ülkeler savunmasız kalacak.

Örneğin Nijerya, ham şekerinin %98’ini diğer ülkelerden satın alıyor. Nijerya, şeker işlemeyi iyileştirme planına aykırı olan rafine şeker ithalatını 2021’de yasakladı ve şeker altyapısını genişletmeye yönelik 67 milyon Euro’luk bir proje duyurdu. Ancak bunlar uzun vadeli stratejilerdir. Abba Usman gibi Abujalı tüccarlar şu anda büyük sorunlarla karşı karşıya.

Usman’ın bir hafta önce 60 avroya aldığı 50 kg’lık torba şeker şu anda 74 avroya satılıyor. Fiyatlar arttıkça Usman’ın müşterileri de azalıyor.

Usman, “Fiyat her geçen gün artıyor ve nedenini bilmiyoruz” dedi. Diyor.

El Nino mahsulleri nasıl etkiledi?

Hindistan son yüzyılın en kurak ağustosunu yaşadı ve şeker kamışı üretiminin üçte birinden fazlasını karşılayan batıdaki Maharashtra eyaletindeki mahsuller kritik büyüme aşamasında kaldı.

Hindistan Şeker Fabrikaları Birliği’ne göre Hindistan’daki şeker üretiminin bu yıl %8 oranında azalması bekleniyor. Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi aynı zamanda en büyük şeker tüketicisidir ve şu anda şeker ihracatını kısıtlamaktadır.

Tayland Şeker Yetiştiricileri Birliği başkanı Naradhip Anantasuk, El Nino’nun Tayland’da yetiştirme sezonunun başlangıcındaki etkilerinin yalnızca mahsulün miktarını değil aynı zamanda kalitesini de değiştirdiğini söylüyor. Bu yılki 93 milyon tona kıyasla 2024 hasat sezonunda yalnızca 76 milyon ton şeker kamışının öğütüleceği tahmin ediliyor.

Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı’nın (USDA) hazırladığı bir rapor, Tayland’daki üretimin Ekim ayında %15 oranında düşeceğini öngörüyor.

Şekerdeki fiyat kontrolleri üretimi daha da sınırlayabilir

Tayland, 2018’den bu yana ilk kez fiyat kontrolü uygulamaya başlayarak şeker fiyatlarındaki artışı birkaç gün içinde tersine çevirdi. Anantasuk, bunun çiftçilerin gelirlerini sınırlayarak şeker yetiştirmekten caydıracağını savunuyor.

REKLAM

Çiftçilerin yüksek maliyetlerle başa çıkmalarına yardımcı olmak amacıyla toptan eşya fiyatlarında artışa izin verildi. Bu kısmen hükümetin tarlaların yakılmaması yönündeki isteğinden kaynaklanıyor. Tarlaların yanması hasatı ucuzlatıyor ancak Tayland’ın büyük bir kısmını yoğun duman kaplıyor.

Tarımsal veri ve analiz firması Gro Intelligence’da araştırma analisti olan Kelly Goughary, Brezilya’daki mahsulün geçen yıla göre %20 daha yüksek olacağının tahmin edildiğini söylüyor. Ancak ülke Güney Yarımküre’de yer aldığından küresel arz Mart ayına kadar artmayacak.

USDA’ya göre bunun nedeni, bu yılın başında Brezilya’daki olumlu hava koşulları ve şeker kamışı ekim alanlarındaki artış.

FAO’dan Palmeri, en büyük endişenin önümüzdeki aylar olduğunu söylüyor. Nüfus artışının ve artan şeker tüketiminin şeker rezervleri üzerinde baskı oluşturacağını ekliyor.

Dünyanın 68 günlük şeker arzı var

ABD Tarım Bakanlığı’nın verilerine göre şu anda dünya şeker stoklarında 68 günden daha kısa bir süre yetecek kadar şeker bulunuyor.

REKLAM

Uluslararası Gıda Politikası Araştırma Enstitüsü’nden kıdemli araştırma görevlisi Joseph Glauber, şeker stoklarının “2010’dan bu yana en düşük seviyesinde” olduğunu söyledi. Diyor.

Palmeri, USDA’ya göre geçen yıl en büyük şeker ithalatçısı olan Endonezya’nın ithalatını azalttığını ve en büyük ikinci ithalatçı olan Çin’in, ülke çapındaki yüksek fiyatları telafi etmek için altı yıl içinde ilk kez stoklarından şekeri çıkarmak zorunda kaldığını söyledi. .

FAO ekonomisti El Mamun Amruk, daha pahalı şeker ithal etmenin, bazı ülkelerin petrol ve diğer temel mallar için gerekli olan dolar ve euro gibi döviz rezervlerini tükettiğini söylüyor.

Az yağış Kenya’daki şeker çiftçilerini etkiliyor

Bir zamanlar şeker konusunda kendi kendine yeten Kenya, artık bölgesel bir ticaret bloğundan yılda 200.000 ton şeker ithal ediyor. Hükümet, yerel çiftçileri dış rekabetten korumak için 2021’de ithalatı kısıtladı, ancak yetersiz yağış ve kötü yönetim nedeniyle hasatın düşmesi üzerine bu kararı tersine çevirdi.

Kenya’da öğütülmüş şeker miktarı haziran ayından ağustos ayına kadar istikrarlı bir şekilde azaldı. Bunu dengelemek için aylık ithalat Eylül ayından Ekim ayına kadar ikiye katlandı. Bu arada esnaf Joseph Kuraru, 50 kg’lık bir torba yerel şekerin fiyatının ikiye katlanarak 55 avroya çıktığını söyledi.

REKLAM

Afrika’nın en büyük ekonomisi olan Nijerya’nın başkenti Abuja’da pek çok fırın, hem kekleri tatlandırmak hem de ekmeğin kabarmasını sağlayan mayayı beslemek için şeker kullanıyor.

Yoksul ailelerin karşılayabildiği tek gıda genellikle ekmektir. Fırıncılar bu yılın başında yaptığı gibi ekmeğin fiyatını %15 oranında artırdığında bazı insanlar aç kalıyor.

Nijerya Fırıncılar Birliği Başkanı Mansur Umar, yüksek maliyetleri göz ardı etmenin bir seçenek olmadığını söylüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş