Cinsel yolla bulaşıp hayatı zindan ediyor! Dikkat o hastalık yeniden hortladı, 7.1 milyon yeni vaka var

0

Cinsel yolla bulaşan en eski hastalıklardan biri olan frengiden dikkat çekici bir uyarı geldi. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nden (CDC) yapılan açıklamada, salgının sanılanın aksine herhangi bir yavaşlama emaresi göstermediğine dikkat çekildi. Verilere göre salgın yalnızca ABD ile sınırlı değil.

VAKA SAYISINDA ARTIŞ

Sağlık Bakanlığı verilerine göre frengi Türkiye’de en yaygın cinsel yolla bulaşan enfeksiyondur. 2012’den beri frengi vakaları hızla arttı. 2012’de 281’e düşen vaka sayısı 2022’de 3533’e yükseldi. 2022’de cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında 133 gonore, 31 klamidya, 2971 HIV-AIDS vakası vardı. .

MUHTEŞEM BİLİM ADAMLARI VE DOKTORLAR

Annenin hamileliği sırasında enfeksiyonu çoğunlukla eşinden kaptığı ve çocuğuna geçirdiği bildirildi. Açıklamaya göre, doğuştan frengi ölü doğumlara, bebek ölümlerine ve ömür boyu sürecek sağlık sorunlarına neden oluyor.

t1

ABD’DE YÜZDE 32 ARTIŞ

2020 ile 21 arasında, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’ndeki vaka sayısında %32’lik bir artış oldu. Bu durum bilim insanlarını ve doktorları şaşırttı.

t0

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yayınlanan verilere göre, yalnızca 2020 yılında dünya çapında 7,1 milyon yeni sifiliz vakası gözlemlendi.

54

1948’DEN BU YANA EN YÜKSEK SEVİYEYE ULAŞTI

2022’de İngiltere’de frengi vakaları 1948’den beri en yüksek seviyesine ulaştı. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar alanındaki çalışmalarıyla tanınan STI Vakfı’nın verilerine göre 2020-21 arasında hastalık %8,4 arttı.

30004

TEDAVİ EDİLMEZSE BİRÇOK HASTALIĞA NEDEN OLUR

Söz konusu enfeksiyonun Treponema pallidum adlı bir bakteriden kaynaklandığını belirten uzmanlar, belirtileri dört aşamaya ayırıyor.

çift-7714357_1280

İlk dönem, temas yerinde ağrısız bir yara veya kızarıklık ile kendini gösterir. Yapılan açıklamalarda, enfeksiyonu tedavi etmenin en etkili yolunun kas içine penisilin verilmesi olduğu belirtiliyor.

t55

Uzmanlar, sifilizin tedavi edilmediği takdirde uzun süreli nörolojik ve kardiyovasküler (kalp ve damar) hastalığa yol açabileceği konusunda uyarıyorlar.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Canan Karatay Yasak Listesi!  ağzına almaCanan Karatay Yasak Listesi! ağzına alma

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu