Chat GPT beş farklı sesle kullanıcılarla sesli sohbet yapabilecek

0

Open AI firmasının Chat GPT uygulaması kadın ve erkek sesleriyle müşterilerine sesli sohbet hizmeti vermeye hazırlanıyor. Söz konusu uygulama, çocuklara masal anlatma ya da yemekte tartışılan bir sorunu çözmeye kadar çok farklı amaçlarla kullanılabilecek. Uygulama şimdilik ücretli versiyonda olacak

REKLAM

Son dönemde kullanımı gittikçe artan yapay zeka uygulaması ChatGPT yakın bir zamanda sesli sohbet hizmetine başlayacağını duyurdu.

Beş farklı ses seçeneğiyle sohbet imkanı verecek olan OpenAI firması bu hizmeti şu an için ücretli versiyonu kullanan müşterilerine sunacak. ChatGPT daha önce paralı ya da parasız versiyonlarında yapay zeka robotuyla sadece yazılı sohbet imkanı sunuyordu.

OpenAI firması ‘chatbot’ adlı yapay zeka sohbet uygulamasını 2022 Kasım’ında kullanıma sunmuştu.

Sesli sohbet özelliği hem iOS hem de Android kullanan akıllı telefonlarda olacak ve müşteriler beş farklı ses seçeneğinden yararlanabilecek. Kullanıcılar isterlerse metinleri yazılı halde sisteme girip, yapay zeka robotundan sesli mesaj alabilecek. Şirket Whisper AI adlı sesli metinleri yazıya dönüştüren uygulamasını bu yeni aplikasyonuna dahil edecek.

Uygulamayı kullanmak isteyenler Amerikan aksanıyla konuşan kadın veya erkek seslerini seçebilecek. Uygulamadaki seslerin adları Juniper, Sky, Cove, Ember ve Breeze. OpenAI firması bu uygulamadaki seslerin çocuklara yatmadan önce masal veya hikaye anlatabileceğini ya da yemek masasında çözülemeyen bir tartışmayı sesli komutlarla bildirip yanıt almaya kadar çok farklı amaçlarla kullanılabileceğini öne sürüyor.

OpenAI CEO’su Sam Altman, daha önce yaptığı açıklamada yapay zekanın insanlık için oluşturduğu potansiyel tehlikeler nedeniyle düzenleme yapılması gerektiğini belirtmiş ve yapay zekanın gelişiminin yeniden gözden geçirilerek duraklama yapılması çağrısında bulunmuştu. Ancak şirket bu yeni uygulamayla yapay zeka hizmetini hızla geliştirdiğini gösterdi.

ChatGPT yakın gelecekte görsel öğeleri yorumlayabilecek

OpenAI daha önce de bir blog yazısıyla görsellerle alakalı çığır açacak yeni bir uygulamanın daha hizmete gireceğinden bahsetmişti. Buna göre ChatGPT uygulamasına fotoğraf, resim, çizim gibi farklı görseller yüklenebilecek. 

Sistem de bu görselleri yorumlayıp, analiz ederek kullanıcıya yorum yapacak ya da sorusuna cevap verebilecek. Şirket şu anda bu uygulamayı bilimsel açıdan geliştiriyor ve sorumluluk açısından insanların suistimal ederek aşırıya kaçmaması için bazı testler yapıyor.

OpenAI’ın uygulamaları başka bir teknoloji devi olan Spotify tarafından da kullanılıyor. Spotify, pazartesi günü yaptığı açıklamada sitesindeki podcast sohbetlerini sesli olarak algılayıp diğer dillere çevirmek için OpenAI firmasıyla ortaklık yapacağını duyurmuştu.

Şirket, yine bir blog yazısında, Spotify’ın hizmete sokmak istediği uygulamanın konuşmacıların ses tonlarını ve tarzlarını koruyarak son teknoloji araçlarıyla çeviri yapacağını duyurdu.

Spotify bu uygulama için öncelikle Dax Shepard, Lex Fridman ve Monica Padman gibi popüler podcast yayıncılarının bir dizi programlarını pilot olarak yayınlanmaya başlayacak. Söz konusu uygulama başlangıçta İngilizce dilindeki güncel sohbetleri İspanyolca, Fransızca ve Almanca gibi dillere çevirecek. Uygulama başarılı olursa ileride sisteme Çince, Arapça, İtalyanca ve Japonca gibi başka diller de eklenecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking