BM: Refah’taki sivillerin durumundan ciddi endişe duyuyoruz

0

Birleşmiş Milletler (BM) sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi’nden (OCHA) alınan bilgilere atıfta bulunan Dujarric, Refah’ta “izdiham” yaşandığını ve sokakların temiz alan ve daire arayan ailelerin çadırlarıyla dolduğunu söyledi.

Dujarric, gıda, temiz su ve sağlık hizmetleri eksikliği nedeniyle önlenebilir hastalık ve ölümlerin yaygın olduğunu açıkladı.

Refah’taki sivillerin durumundan ciddi kaygı duyuyoruz.” Dujarric, sivillerin korunması gerektiğini ve BM’nin zorla yerinden edilmeye karşı olduğunu vurguladı.

“İnsanlar nereye gidecek?” diye sordu Dujarric. Bunun çok geçerli bir soru olduğunu ancak cevaplayamayacağımı belirtti.

BM’nin sivilleri korumaya, barınma ve tıbbi destek sağlamaya çalıştığını belirten Dujarric, “Ancak onları ağır silahlardan ve toplardan korumamız mümkün değil.” dedi.


İsrail Parlamentosu Başkanı Ohana’nın toplantısı iptal edildi

İsrail Meclis Başkanı Amir Ohana’nın BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüşmesini iptal etmesine ilişkin Dujarric, yayınlanan açıklamada iptal haberini gördüğünü söyledi.

İptalin nedeninin Guterres’in dün düzenlenen basın toplantısında söylediği sözler olduğunu kaydeden Dujarric, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Genel Sekreter daha önce söylemediği hiçbir şeyi söylemedi. Kapısı her İsrail heyetine açıktır. ” dedi.

Genel Sekreter’i “aklayamayacağını” belirten Ohana, şöyle konuştu: “(Genel Sekreter ile görüşmenin iptal edilmesi) sebepsiz yere yapılmadı. Onu ikna etmek istedim ama dün İsrail Devleti’ne çağrıda bulundu. toplantı yine çatışma.” Bir açıklama yaptı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu