‘Avrupa’nın Maldivleri’ Sardinya Adası dijital göçebelere ücretsiz konaklama imkanı sağlıyor

0

Avrupa’nın Maldivleri olarak bilinen ve beyaz kum ve turkuaz rengi sahilleriyle ünlü Sardinya Adası’nın Ollolai kasabası ‘dijital göçmenlere’ Schengen vizesi olmasa dahi ücretsiz konaklama imkanı sağlıyor. İtalyan yöneticiler bu vesileyle bölgedeki nüfusu canlandırma peşinde.

Avrupa’nın Maldivleri olarak bilinen ve beyaz kum ve turkuaz renkli sahilleriyle ünlü İtalya’nın Sardinya Adası, ‘dijital göçebelere ücretsiz konaklama sunuyor.

REKLAM

Eğer yazılımcı, internet sitesi tasarımcısı, IT uygulamaları vb. işlerle uğraşıyorsanız ve işinizi devam ettirebilmek için size gerekli olan şeyler sadece bir dizüstü bilgisayarla hızlı bir internetse Sardinya’nın Ollolai kasabasında “Work from Ollolai” adlı program kapsamında en az 3 ay ücretsiz kalabilirsiniz.

İş yaşamının stresinden uzak, İtalyan köyünde sakin bir hayat

Los Angeles’tan Sardinya Adası’na gelen 39 yaşındaki yazılımcı Clarese Partis, İtalyan yöneticilerin bu imkanından yararlanan ilk dijital göçebelerden.

“İşimi yaparken farklı bir yere gitme isteği duydum.” diyor Amerikalı yazılımcı. Partis, Ollolai Köyü’nün turistik bir yer olmadığını belirterek taşındığı yeri şöyle tanımlıyor: “Burası doğayla iç içe, dağlarla kaplı, havası temiz, muhteşem sahillere sahip bol bol güneşlenebileceğim bir yer. Huzurlu ve dünyanın daha yavaş döndüğü, sakin bir köy.”

Covid-19 pandemisi sonrası birçok dijital göçebe Sardinya Adası gibi doğayla iç içe olan bölgelere akın etti. Talebi karşılayabilmek için bölgedeki birçok eski ve bakımsız bina adeta arı gibi çalışan ustalar tarafından konaklamaya hazır hale getirdi.

Dünya üzerinde iklimi yumuşak, nüfusu az, internet altyapısı güçlü özellikle de deniz kenarı bölgelere ilgi artıyor. 

Partis, Ollolai’daki gündelik yaşamından memnun olduğunu belirterek, “Köylülerin dükkanlarını ziyaret ederek alışveriş yapmayı çok seviyorum. Mantar, makarna, gnocchi (İtalyan mantısı)…Burada harika yemekler yapıyorlar.” diyor.

Ollolai Köyü, Sardinya’nın büyük şehirleri Cagliari, Sassari ya da adanın kuzey doğusunda yer alan La Maddalena ve Palau gibi yazın kalabalık turistik sahil şeridine kıyasla çok daha sakin ve huzurlu bir yer. 

Ancak biraz daha hareketli yerlere gitmek isteyen biri arabayla yaklaşık yarım saat sürüş yaparak bu yerlere gidebilir.

Ollolai Kasabası neden ücretsiz konaklama sağlıyor?

İtalyan yetkililerin Sardinya gibi turistik yönden popüler bir adada ücretsiz konaklama hizmeti vermesinin sebebi, adanın iç kısımlarında nüfusun giderek azalıyor olması.

Ollolai’nin nüfusu son 100 yılda 2 bin 250’den bin 300’lere gerilemiş. Bölgedeki yetkililer nüfus düşüşüyle uzun yıllardır mücadele ediyor. Bölgede 2022 yılında acil durum ilan edilmiş zira nüfus son on yılların en düşük seviyesi gerilemiş.

Bu sebeple yetkililer kısa ya da uzun vadeli olsun kapılarını yabancı göçebelere açmış. Eğer Schengen vizeniz yoksa Ollolai’da 3 ay ücretsiz konaklayabiliyorsunuz. Ancak bu zaman zarfında dijital bir projeyi bitirdiğinizi kanıtlamanız gerekiyor.

REKLAM

Bunun yanında bölgede sadece 1 euro ödeyerek eski bir köy evini de satın alabiliyorsunuz.

Elbette biraz para harcayıp bu evi tadilat yaparak çekip çevirmeniz gerekiyor. Ollolai’daki yerel yetkililer bu sayede bölgeye canlılık gelmesini ve daha çok yabancı ya da yerli göçebelere yatırım yapmasını umuyor.

Ollolai Belediye Başkanı Francesco Columbu, “Daha şimdiden birçok yabancı izbe köy evlerini satın alarak, bu konutları onardı ve daha başka yatırımlar yaptı. Bu şimdiden bizim için büyük bir başarı sayılır.” diyor.

Belediye Başkanı Columbu, Ollalai’a 20 bin euro altyapı yatırımı yaparak internet şebekesini güçlendirmek ve dijital göçebelere hızlı bir ağ bağlantısı sağlamak istiyor.

Avrupa dışında yaşayan dijital göçmenler şimdilik Ollalai’da 3 ay kalabiliyor. Avrupa Birliği (AB) bir ülkede kalıcı oturumunuz varsa bölgeden ev satın alabilir, İtalya’da çalışma ve oturma iznini çok daha hızlı bir şekilde alabilirsiniz. 

REKLAM

Avrupa dışında yaşayan dijital göçmenler 3 ay ücretsiz konaklamadan yararlanabilmek için Aralık 2023’ün sonuna kadar başvurularını yapabilirler.

Sardinya’da dijital göçebelere sunulan konaklama hizmeti neyi kapsıyor?

Doğayla iç içe olmak isteyenler için Ollolai iyi bir yaşam alanı. Eskiden bu köyün tarlalarında hayvanlarıyla birlikte uyuyan çoban ve çiftçilere rastlamak sıradan bir şeydi. Şimdilerdeyse tadilat yapılmış yüksek hızlı internet bağlantısına sahip parıltılı şirin evlerde dijital göçebeler boy gösteriyor.

Bölgede sosyalleşmek için birçok faaliyet var. Buraya gelen göçmenler yerel fuar ve festivallere sürekli olarak davet alıyor. Ayrıca bölge halkı da zyaretçileri tanımaya oldukça hevesli ve sıcakkanlı. Ne de olsa Akdeniz insanları!

Los Angeleslı Partis’in ilk izlenimleri de bu tezi doğrular nitelikte.  “Yerel halk çok sıcak ve misafirperver” diyor ve ekliyor: “Turistik yerlerdeki gibi size bir şey satmaya çalışmıyorlar. Samimiler ve sizinle dostluk kurmak istiyorlar.”

Ollolai Belediyesi “dijital göçebelerin” kira, elektrik, diğer fatura ve hizmet vergilerini karşılıyor ancak ulaşım masrafları kendilerine ait.

REKLAM

İtalyan yetkililer: Bu bedava tatil değil, 3 ay içinde bir projeyi bitirdiğinizi kanıtlamalısınız

Buraya göç etmek isteyenlerden istenen bazı şartlar var.

Yerel bir kültür merkezi olan Sa Mata’nın başkanı Veronica Matta, ücretsiz konaklama hizmeti için “Bu bedava bir tatil değil” diyor ve ekliyor:

“Buraya gelenlerin dijital göçebe olarak kanıtlanmış bir geçmişe sahip olmaları ve burada geçirdikleri zaman sonunda bir iş, makale, araştırma makalesi veya belgesel gibi somut bir eser bırakmaları gerekiyor.”

“Teknoloji, medya, finans, emlak, mimarlık gibi profesyonel meslek dallarında çalışanlar ve işlerini uzaktan internet yoluyla takip edebilenlerin yanı sıra sanatçılar, yazarlar, müzisyenler, bilim insanları ve akademisyenler de sağladığımız bu imkandan yararlanabilirler.”

Veronica Matta karşılıklı olarak her türlü anlaşmaya açık olduklarını belirterek köy kültürlerini zenginleştirecek her türlü etkileşime, bilgi paylaşımına açık olduklarını dile getiriyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu