Avrupa Merkez Bankası faizleri 25 baz puan arttırdı

0

Avrupa Merkez Bankası, enflasyonla mücadelede üst üste sekizinci kez faiz artırımına gitti.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) üç temel politika faizini 25 baz puan artırdı

ECB açıklamasında bankanın üç ana politika faizini 25 baz puan artırdığı belirtiliyor.

Açıklamada, borç verme faiz oranının yüzde 4’e, mevduat faiz oranının yüzde 3,50’ye ve marjinal borç verme faiz oranının yüzde 4,2,5’e yükseltildiği belirtildi.

En hızlı sıkma adımıydı

İlginç bir şekilde ECB, ekonomide resesyon beklentilerine rağmen Temmuz 2022’den bu yana toplam 400 baz puan faiz artırımına giderek en hızlı sıkılaştırma aşamasına geçti.

Mevduat faizini de son 22 yılın en yüksek seviyesi olan %3,5’e yükseltmesi dikkat çekti.

Faiz artışı bekleniyor

Para piyasaları ağırlıklı olarak 25 baz puanlık faiz artırımını fiyatlarken, önceki faiz artırımlarının “teknik durgunluk” içindeki Euro bölgesi ekonomisini etkilemeye başlamasına rağmen ECB’nin faiz artırımlarına devam etmesi dikkat çekiyor.

ECB’nin faiz artırım hamlesi, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) dün faiz artırımlarını askıya alarak politika faizini 10 kez üst üste artırdıktan sonra 16 yılın en yüksek seviyesi olan %5-5,25’te tutmasının ardından geldi.

ECB, sekizinci faiz artırım kararıyla Euro Bölgesi’nde geçen ay %6,1 olan enflasyondaki yükselişe tepki göstererek, politika sıkılaştırmasının devam edeceğinin sinyallerini verdi.

ECB’nin karar metninde, “faiz oranı kararlarının, gelecek ekonomik ve finansal veriler, temel enflasyon dinamikleri ve para politikası aktarımının gücü ışığında enflasyon görünümüne ilişkin değerlendirmesine dayalı olarak verilmeye devam edileceği” belirtiliyor.

Enflasyonun orta vadeli hedef olan yüzde 2’ye geri dönmesini sağlamak için banka yönetim kurulunun yetkisi dahilindeki tüm araçları ayarlamaya hazır olduğunun belirtildiği karar metninde, Varlık Alım Programı (APP) kapsamında satın alınan varlıkların sermayesinin Temmuz 2023’ten sonra yeniden yatırılmayacağı teyit edildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu