ASELSAN ihracat pazarını genişletiyor – Son Dakika Haberleri

0

ASELSAN Genel Müdürü Akyol, 16-18 Şubat tarihleri ​​arasında düzenlenen “Savunma ve Havacılık Sanayiinde Küresel Stratejiler Konferansı” için bulunduğu Antalya’da, savunma sanayinde ihracatı bir adım daha yukarıya taşımaya çalıştıklarını söyledi. Türkiye Cumhuriyeti’nin nesnel çıkarları ile.

ASELSAN’ın tüm platform üreticilerine zeka katan elektronik sistem ve sistemler geliştiren bir firma olduğunu belirten Akyol, denizaltılarda, gemilerde, kara araçlarında, İHA’larda, uçaklarda, helikopterlerde ve uydularda kullanılan faydalı yükleri, elektronik sistemleri ve son teknoloji ürünleri geliştirdiklerini kaydetti. .

Bu sistemleri geliştirerek savunma sanayi sektörünün yüksek katma değerli ihracatına öncülük ettiklerini vurgulayan Akyol, şöyle konuştu: “Tedarik ettiğimiz ve doğrudan son kullanıcıya ulaştırdığımız ürünler de var. 14 ilde ofislerimiz, şirketlerimiz veya ortaklıklarımız var. Güney Amerika’dan Güney Afrika’ya ve Uzak Doğu’ya kadar.” “Fabrikalarımız ve tasarım ofislerimiz Balkanlar’dan Balkanlar’a, Orta Doğu’dan Türk cumhuriyetlerine kadar birçok yerde faaliyet gösteriyor. Global bir şirket haline geldik. Sektörün büyük firmalarının yer aldığı ligde Türkiye’yi temsil eden ana firmayız. Dünyanın savunma listelerinde yer alıyor.” dedi.


“İhracat yaptığımız ülke sayısı 86”

2023 yılında 601 milyon dolarlık yeni bir sözleşmeye imza attığını vurgulayan Akyol, bunun ASELSAN’ın bugüne kadar elde ettiği en yüksek rakam olduğunu söyledi.

Dört yeni ülkeye ihracat yapma imkanına sahip olduklarını belirten Akyol, “Böylece kurulduğumuz günden bu yana ihracat yaptığımız ülke sayısı 86’ya ulaştı.” bilgisini paylaştı.

Akyol, 2024 stratejisini, alanında en iddialı ürünü yapmak, dünyada kendi segmentinde en az ilk 3’e girmek, ihracat odaklı büyümek ve yaratarak dünyada fark yaratan bir yaklaşımı hayata geçirmek olarak tanımladığını kaydetti. yeni kavramlar.

Türkiye’ye ambargo nedeniyle tedarik edilemeyen kameralara kıyasla ASELFLIR 500 kamerayı yaptıklarını, dünyadaki tüm muadillerinden daha iyi bir kamera olduğunu vurgulayan Akyol, şöyle konuştu: İhracata odaklanın. 2024 yılında da dünyanın dört bir yanına bayrak sallamaya devam edeceğiz. 2024 hem savunmadır, hem savunmadır.” “Hem sanayi sektörü hem de ASELSAN için başarılarla dolu bir yıl olacak.” değerlendirmesini yaptı.


“Uluslararası tüm yapılara daha fazla katılıma odaklandık”

ASELSAN bünyesinde NATO tedarikine yönelik özel bir birim oluşturduklarını anlatan Akyol, şöyle konuştu: “Tüm NATO birimleriyle çalışıyoruz. Bu yıl savunma sanayii Başkanlığımızın koordinasyonuyla NATO’ya yaklaştık. En yüksek ihaleye sahip olan NATO’ya ihaleye çıkıyoruz.” Dünya standartlarında NATO standartlarını karşılayan dünyadaki sayılı firmalarla çalışıyoruz.” “Rekabet edecek konuma gelmek bir süreçti ve Türkiye bu süreçte başarılı oldu. Bu da geldiğimiz seviyeyi gösteriyor. Sadece NATO’ya değil, OCCAR’a ve Birleşmiş Milletler’e de tüm uluslararası yapılara daha fazla katılıma odaklandık.” ” dedi.

Ukrayna-Rusya savaşıyla birlikte özellikle Doğu Avrupa’da askeri harcamalarda artış yaşandığına dikkat çeken Akyol, şöyle konuştu:

“Romanya’dan yeni geldim. Macaristan’dan Polonya’ya, Estonya’ya kadar savunma sanayine eskiye oranla daha fazla ağırlık veriliyor. Önümüzdeki dönemde geleneksel pazar ihracatımız içinde Doğu Avrupa’yı yeni bir alan olarak görüyorum. ASELSAN gibi biz de Balkanlar ve Polonya’ya yönelik yeni birimimizi açtık.” , ofisimizi faaliyete geçirdik. Geleneksel pazarlara yeni girmeye başlayan Doğu Avrupa ve Afrika ülkelerinin de eklendiğini söylemek isterim. Şili’de tank modernizasyon ihalesini kazandık, orada bu çalışmayı yapmaya başladık. Filipinler’de hava savunma ihalesini kazandık. Dünyanın her yerinde faaliyet gösteriyoruz. “Görebileceğiniz bir seviyeye ulaştık.”


“ASELSAN çalışanlarının yüzde 60’ından fazlası mühendis”

ASELSAN’da 10 bin 600 çalışanın bulunduğunu bildiren Akyol, çalışanların yüzde 60’ından fazlasının mühendis olduğunun altını çizdi.

Dokuz araştırma geliştirme merkezinin bulunduğunu belirten Akyol, sözlerini şöyle tamamladı:

“Ankara ve Konya’da iki meslek lisemiz var. Her yıl çalışanlarımızın yüzde 10’una stajyer alımı yapıyoruz. Bu yıl ilk kez üniversite 3. sınıftaki gençlerin yarı zamanlı çalışabileceği bir program başlattık. ASELSAN’da Dereceye giren öğrenciler ASELSAN’da iş deneyimi kazanıyor.Şirketimizin ayrıca yeni beceriler kazanmalarına yardımcı olacak uluslararası eğitim programları da var.ASELSAN Akademi’yi kurduk.Mühendislik işi yapan arkadaşlarımız bu akademide yüksek lisans ve doktora yapabilirler.Yatırım yapıyoruz. Türkiye’de lise çağından doktora seviyesine kadar çalışanlarımızla uçtan uca, “Çok zorlu projeleri tek tek hayata geçiriyoruz. Ülkemizin bize emanet ettiği sorumlulukla daha fazlasını yapmaya çalışıyoruz.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking