Arçelik’in Whirlpool alımına AB’den yeşil ışık

0

AB rekabet düzenleyici kurumu Arçelik’in Whirlpool’un Avrupa iştiraklerinin yüzde 75’ini satın alacağı anlaşmaya onay verdi

REKLAM

AB’nin rekabet düzenleyici kurumu, Türk beyaz eşya üreticisi Arçelik’in dünya beyaz eşya devlerinden Whirlpool’un Avrupa operasyonlarını ve iştiraklerini satın almasını onayladı. 

Avrupa Komisyonu, “tarafların faaliyet gösterdiği Avrupa Ekonomik Alanı ülkelerinde alternatif tedarikçilerin bulunması nedeniyle işlemin rekabet endişeleri yaratmayacağı sonucuna vardı,” açıklamasını yaptı.

Ocak ayında açıklanan anlaşma uyarınca, şirketler Arçelik’in büyük ve küçük ev aletleri ve tüketici elektroniği üreten Avrupa birimleri ile Whirlpool’un Avrupa operasyonlarını içeren yeni bir şirket kuracaklar.

Arçelik bu kurulan şirketin yüzde 75’ine sahip olacak ve Whirlpool kalan yüzde 25’ini elinde tutacak.

İngiltere anlaşmayı derinlemesine inceleyip karar verecek

İngiltere’nin rekabet düzenleyici kurumu (CMA) da benzer şekilde anlaşmayı derinlemesine inceledikten sonra bir karara varacak.  

Anlaşma gerçekleşirse, yeni şirket İngiltere’de çamaşır makineleri, kurutma makineleri, bulaşık makineleri ve pişirme cihazlarının en büyük tedarikçisi haline gelecek. 

CMA bu pazarın 3.8 milyar sterlin (4.67 milyar dolar) değerinde olduğunu belirtiyor.

Whirlpool’un markaları arasında Ariston, Indesit, Hotpoint, Ignis, Privileg, Bauknecht, Polar ve Laden bulunuyor.

Arçelik’in markaları arasında ise Beko, Blomberg, Arctic, Altus, Grundig, Flavel, Leisure, Zenith ve Elektrabregenz yer alıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu