Apple, iPhone 15 modellerinde USB-C şarj sistemine geçiyor

0

Apple, Avrupa Birliği yasaları gereiği iPhone 15 modellerinde USB-C şarj sistemine geçecek.

Apple’ın 12 Eylül’de tanıtacağı yeni iPhone modellerinin USB-C tipi şarj girişlerine sahip olması bekleniyor. Mevcut iPhone modelleri Lightning adaptörünü kullanıyor. 

REKLAM

Geçen yıl yasalaşan Avrupa Birliği mevzuatına göre, 2024 yılı sonu itibarıyla akıllı telefon, tablet ve kamera gibi elektronik cihazlarda USB-C şarj girişi sistemine geçilmesi zorunlu hale gelmişti.

Şu an için piyasadaki en son model olan iPhone 14, Lightning tipi şarj kablosunu kullanan son model olabilir. 

Apple’ın iPhone şarjlarında yapacağı bu zorunlu değişikliğin sadece Avrupa Birliği’ni değil tüm ülkelerde yapılması bekleniyor. Analistler bu değişikliğin AB ile sınırlı kalma ihtimalini düşük görüyor.

Türkiye’de bir ucu USB-C diğer ucu Lighting tipi olan 1 metre uzunluğundaki iPhone güç kablosu 619 TL’ye, AB’de ise ortalama 25 euroya satılıyor. Güç adaptörü ile kablonun toplam fiyatı ise 1,240 TL’ye geliyor.

Öte yandan iPhone 8’den bu yana üretilen tüm iPhone modelleri kablosuz şarjı destekliyor.

Bloomberg’e göre yeni değişiklikler 12 Eylül’de tanıtımı yapılacak iPhone 15 ve iPhone 15 Pro modellerinde duyurulacak. 

Değişikliğin kullanıcılara iPad, Mac ve iPhone’lar için tek tip şarj cihazı kullanabilmelerinin yanı sıra daha yüksek indirme hızı gibi faydaları olacak.

AB’nin tüm firmaları ilgilendiren bu yasa değişikliğine Apple daha önce itiraz etmiş ancak sonuç alamamıştı.

Apple’ın küresel pazarlama başkan yardımcısı Greg Joswiak, dünyada Apple’ın şarjlarını bir milyardan fazla kişinin kullandığını belirterek, kullanıcıların “Lightning” kablolarını çöpe atmasının daha fazla elektronik atığa sebep olacağını belirtmişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş