ABD Senatosu, Ukrayna, İsrail ve Tayvan’a 95,3 milyar dolarlık yardım paketini onayladı

0

Uzun tartışmaların ardından ABD Senatosu Ukrayna, İsrail ve Tayvan’a yönelik 95,3 milyar dolarlık yardım paketini onayladı.

REKLAM

ABD Senatosu, uzun tartışmaların ardından Ukrayna, İsrail ve Tayvan’a yönelik 95,3 milyar dolarlık yardım paketini onayladı.

Bu ülkelerin savunma ve güvenlik ihtiyaçlarının karşılanmasını amaçlayan paket 70’e karşı 29 oyla kabul edildi.

Paketin ABD Başkanı Joe Biden tarafından imzalanıp yasalaşması için ayrıca Temsilciler Meclisi tarafından da onaylanması gerekecek.

Bağışlanacak miktarın 60 milyar doları Ukrayna’ya, 14,1 milyar doları ise İsrail’e tahsis edilecek. Geri kalan miktarın 9,2 milyar dolarının Gazze, Batı Şeria ve Ukrayna’daki sivillere insani yardım olarak dağıtılması, 4,8 milyar dolarının ise Hint-Pasifik bölgesindeki ABD müttefiklerine gönderilmesi bekleniyor.

8 Şubat’ta oylanmak üzere ABD Senatosu gündemine alınan paket, Cumhuriyetçilerin gecikmiş çabalarıyla karşı karşıya kaldı.

Oylama, Ukrayna’ya yapılacak 60 milyar dolarlık yardıma karşı çıkan Cumhuriyetçi bir grubun itirazları üzerine Senato’da bir gecede yapılan tartışmanın ardından geldi.

Cumhuriyetçi grup, “ABD’nin yurt dışına daha fazla para göndermeden önce kendi sorunlarına odaklanması gerektiğini” savundu.

Ancak diğer Cumhuriyetçi senatörler, Ukrayna’nın terk edilmesinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i cesaretlendireceğini ve dünya çapında ulusal güvenliği tehdit edeceğini öne sürerek paketi desteklediler.

Paketin bütçesi aynı zamanda sentetik uyuşturucu fentanil ile mücadele için de kullanılacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş