ABD İsrail’i vize muafiyeti sağladığı ülkeler listesine ekledi

0

ABD İsrail’i, İsrail vatandaşlarının ABD’ye vizesiz seyahat etmesine olanak tanıyan programa dahil etti

REKLAM

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İsrail’i vize muafiyeti tanıdığı ülkeler listesine aldı.

ABD İç Güvenlik Bakanı Alejandro Mayorkas Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile yaptığı ortak açıklamada, vize muafiyet kararının iki ülke arasındaki iş birliğini güçlendireceğini söyledi. 

Blinken ise bu anlaşmanın “özellikle Filistin topraklarında yaşayan ya da bu topraklara seyahat eden Amerikan vatandaşlarına daha fazla hareket özgürlüğü sağlayacağını” belirtti.

İsrail’in Vize Muafiyet Programı’na (The Visa Waiver Program) dahil olmasıyla birlikte, İsrailliler artık sadece elektronik seyahat izni sistemine kayıt yaptırarak ABD’ye 90 güne kadar iş ve tatil amaçlı seyahat edebilecek. 

İsrail’e yönelik söz konusu vize muafiyeti uygulaması 30 Kasım itibariyle yürürlüğe girecek. 

Bu program halihazırda 40 ülkenin vatandaşlarının vizesiz olarak üç aylığına ABD’ye seyahat etmelerine imkan tanıyor. 

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu konuya ilişkin yaptığı açıklamada, vize muafiyet kararını “İsrail ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki güçlü bağların bir başka kanıtı” olarak nitelendirdi ve ABD Başkanı Joe Biden’a teşekkür etti.

Filistinli gruplar tepki gösterdi

İsrail anlaşma hükümleri uyarınca, geçerli bir ABD pasaportuyla seyahat eden tüm ABD vatandaşlarının ırk, din ya da kökenlerine bakılmaksızın eşit muamele görmelerini sağlamayı taahhüt etti. 

Çarşamba günü açıklanan karar, bazı kesimlerce İsrail hükümetinin Filistinli Amerikalılara yönelik muamelesi gerekçe gösterilerek eleştirildi.

Filistinli diplomatlar, ABD’nin İsrail’i, Filistinli Amerikalılara eşit muamele taahhütlerini yerine getirmeden programa dahil ettiğini belirtti. 

Hak örgütleri, Filistin asıllı ABD vatandaşlarının vize muafiyeti anlaşmasının test aşamasında bile havaalanlarında ve kontrol noktalarında İsrailli yetkililer tarafından ayrımcılığa ve tacize maruz kaldıklarını bildirdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking