ABD: Biden yönetimi, yaklaşık yarım milyon Venezuelalıya çalışma izni verecek

0

ABD, 31 Temmuz’dan önce ülkeye gelen tahmini 472 bin Venezuelalıya Geçici Koruma Statüsü vereceğini duyurdu.

Amerika Birleşik Devletleri, ülkede bulunan yüz binlerce Venezuelalıya geçici yasal statü vereceğini ve onların hızlı bir şekilde çalışmaya başlamasını sağlamak için adım atacağını duyurdu. 

REKLAM

Buna göre İç Güvenlik Bakanlığı, 31 Temmuz’dan önce ülkeye gelen tahmini 472,000 Venezuelalıya Geçici Koruma Statüsü vermeyi planlıyor. Böylece bu kişilerin ABD’de çalışma izni almaları kolaylaştırılmış olacak.

Demokrat belediye başkanları ve valiler, son dönemde bakmak zorunda kaldıkları göçmenlerle ilgili bu yönde taleplerde bulunuyordu.

Bu adımın, Başkan Joe Biden’ın göçmenlik konusunda çok gevşek davrandığını söyleyen Cumhuriyetçilerin eleştirilerini artırabileceği yorumları yapılıyor. 

Ülkede halihazırda 242 bin 700 Venezuelalının koruma statüsü bulunuyor.

Bu yılın 31 Temmuz’undan sonra ABD’ye gelen Venezuelalılar korumadan yararlanamayacak. Şu anda hak sahibi olanların ise koruma almak için başvuruda bulunmaları gerekiyor.

7,3 milyon kişi göçe zorlandı

Güney Amerika ülkesinden ve başka yerlerden çıkanlar ABD-Meksika sınırına geliyor. 

Son 10 yıldır ekonomik ve siyasi kriz yaşayan Venezuela’da en az 7,3 milyon insan göçe zorlandı. Kaçanların büyük çoğunluğu Latin Amerika’daki komşu ülkelere yerleşti. Çok sayıda göçmen de son üç yılda Panama’da tehlikeli olarak bilinen Darien Gap üzerinden ABD’ye gelmeye başladı.

İç Güvenlik Bakanı Alejandro Mayorkas, geçici statünün genişletilmesini ve halihazırda bu statüye sahip olanlar için 18 aylık bir uzatma verilmesini onayladı.

Bakanlık, “Venezeella’nın artan istikrarsızlığı ve süregelen insani, güvenlik, siyasi ve çevresel koşullar nedeniyle güvenlikten yoksun olması” nedeniyle bu kararın alındığını duyurdu. 

Ocak ayından bu yana Meksika ile kara geçişlerindeki randevular için CBP One adı verilen bir mobil uygulama aracılığıyla gelen ya da mali sponsorları olan ve bir havaalanına gelenler yeni düzenlemeden yararlanabilecek. 

Yeni uygulamayla göçmenlere çalışma izinlerinin verilme süresi 90 günden 30 güne indirilecek. 

REKLAM

Sınırı yasadışı yollardan geçip sığınma talebinde bulunan ve yasa gereği çalışma izni almak için altı ay beklemek zorunda olan kişiler bu uygulamanın dışında tutuluyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking